BRATISLAVA - Oficiálna internetová stránka summitu Bush-Putin v Bratislave sa vyrovnala so životopisom ruského prezidenta veľmi taktne. Vyhla sa totiž jeho minulosti ako agenta komunistickej tajnej služby KGB. O tom, ako vstúpil do tajnej služby, sa na stránke píše takto: "Dostal umiestenku na prácu v orgánoch štátnej bezpečnosti."
Putin sa pritom svojou minulosťou špióna nikdy netajil. V druhej polovici osemdesiatych rokov napríklad pôsobil v Drážďanoch, kde verboval pre KGB ľudí zo Západu. Stránka bratislavského summitu však iba uvádza, že Putin "v rokoch 1985 - 1990 pracoval v bývalej Nemeckej demokratickej republike".
Vladimir Putin si po nástupe do funkcie prezidenta vzal do Kremľa kolegov z tajnej služby. V KGB v minulosti pracoval aj súčasný minister obrany Sergej Ivanov či minister vnútra Rašíd Nurgaliev. Predseda ruskej obchodnej a priemyselnej komory a bývalý premiér Jevgenij Primakov má za sebou tiež spravodajskú minulosť. Na začiatku 90. rokov pôsobil v rozviedke.
"Bývalí agenti KGB hrajú stále významnú rolu," napísal pred dvoma dňami svetový finančný denník Wall Street Journal Europe.
Podľa denníka ide najmä o prepojenie bývalých špiónov na tie najvyššie ekonomické kruhy.
Ako príklad uvádzajú jedného z najvplyvnejších európskych bankárov Matthiasa Warniga.
Nemecký bankár Warnig získal reputáciu vďaka tomu, že sa mu podarilo presadiť Dresdner Bank AG na ruskom trhu ako jedného z najvplyvnejších hráčov. "Tento mesiac sa stal členom predstavenstva najväčšej spoločnosti na svete obchodujúcej so zemným plynom - Gazpromu." Menej známy je však podľa denníka fakt, že Warnig pracoval počas totality ako agent Stasi a pomáhal Putinovi verbovať spolupracovníkov a agentov.
Vyplýva to z dokumentov Stasi, ktoré si novinári preštudovali a z výpovedí bývalých Putinových a Warnigových kolegov.
Krátko po páde železnej opony sa Warnig vrhol na biznis a okrem iného začal spolupracovať aj s firmami z Petrohradu, kde v tom čase Putin začínal politickú kariéru v úrade primátora. Kremeľ odmietol, že by títo dvaja kedysi spolupracovali ako špióni. "Prvýkrát sa stretli v roku 1990 v Petrohrade," povedal denníku hovorca Kremľa. Hovorca banky Dresdner, ktorá je súčasťou tretej najväčšej nemeckej banky Allianz AG, zase povedal, že o minulosti Warniga nevedeli.
"Zahmlená minulosť obidvoch mužov zdôrazňuje tieňové vzájomné ovplyvňovanie biznismenov a bývalých agentov v dnešnom Rusku," napísal denník. "Ako sa Rusko stále približuje k Byzantskej ríši a stáva sa neprehľadnejším, málo známe vzťahy medzi exšpiónmi ako Putin-Warnig nabrali kľúčový význam," dodáva.
MIREK TÓDA