Maturanti, ktorí si vybrali iný cudzí jazyk, budú tohto roku ešte maturovať po starom, hoci aj oni už pocítia pri skúšaní nejaké zmeny.
Študenti sa obávajú, že na maturitu z jazyka nie sú dostatočne pripravení - aj vinou učiteľov jazykárov. Vlaňajšia generálna skúška novej maturity však ukázala, že nedopadli zle. Nedosiahli síce predpokladanú úroveň 75 percent zo 100, ale v priemere mali 64-percentnú úspešnosť. Podľa ministra školstva Martina Fronca to nie je zlé - najhoršie totiž dopadla matematika, a nie cudzie jazyky.
Je pravda, že nová skúška je zložitejšia. Namiesto doterajšej jednoduchej ústnej odpovede budú maturanti skúšaní z toho, ako rozumejú hovorenému textu, ako vedia rozprávať, a neobíde ich ani kontrola toho, ako sa vedia v cudzom jazyku vyjadrovať, písomne aj ústne. V podstate sa bude rovnať jazykovým skúškam na nižšej úrovni.
Učitelia, ktorých sme oslovili na spoluprácu do tejto prílohy, však svorne tvrdia, že sa maturanti nemajú čoho obávať. "Cieľové požiadavky na vedomosti a zručnosti maturantov z nemeckého jazyka, uverejnené a schválené v roku 2003, neobsahujú žiadne novinky oproti dovtedy platným osnovám," hovorí nemčinárka Viola Halušová z Gymnázia v Šamoríne. "Len forma skúšania bude trochu iná," dodala.
Angličtinárka Jana Berešová tvrdí, že študenti sa nemusia obávať ani novej maturity z angličtiny. "Veď práve oni dlhé roky v dotazníkoch písali, že je nevyhnutné, aby sa netestovali a neskúšali vedomosti, ale zručnosti, čiže reálne používanie jazyka v reálnych každodenných situáciách. A to je to, čo sa na novej maturite bude preverovať," hovorí.
Marián Hanula zo Štátneho pedagogického ústavu si myslí, že maturita sa len vráti do starých koľají. "Veď napríklad z ruského jazyka sa na učilištiach z roku 1989 hovorilo, že žiak má byť skúšaný päť minút z monológu a asi 15 minút z rozhovoru. A to je presne to, čo sa bude robiť na novej maturite," hovorí.
Riaditeľ ŠPÚ Vladimír Repáš s ním súhlasí. "Prax skrivila to, čo sa malo robiť. Teraz sa to napraví."
Nový model maturitnej skúšky z cudzieho jazyka bude pre vysoké školy, ale aj zamestnávateľov dostatočnou spätnou väzbou, ako absolventi stredných škôl ovládajú anglický jazyk. "Celý proces treba brať veľmi pozitívne, pretože akýkoľvek výsledok je v prospech budúcich generácií a zrovnoprávnenia našich absolventov stredných škôl so žiakmi z okolitých európskych krajín," upozorňuje Jana Berešová.
Podľa M. Hanulu sa dnes nikto bez ovládania cudzieho jazyka nezaobíde. "Ak chcete robiť hoci len čašníka v bratislavskom Starom Meste, neprijmú vás bez toho, aby ste nevedeli aspoň dva jazyky. Na dedinách nájdete plno murárov, stavbárov, tesárov, ktorí chodia za prácou do zahraničia a plynulo hovoria cudzím jazykom. Ako by to vyzeralo, keby mladá generácia nematurovala z jazyka?"
Aby maturanti získali akú-takú predstavu o tom, čo ich na skúške čaká, pripravili sme pre nich tri špeciálne prílohy o novej maturite. Táto, prvá, sa venuje maturite z anglického a nemeckého jazyka. V druhej prílohe, ktorú si budete môcť prečítať o týždeň 3. marca, sa budeme venovať maturite z matematiky a slovenského jazyka. Posledná časť, ktorá vyjde 10. marca, sa bude týkať maturít z odborných predmetov na stredných odborných školách a učilištiach.
Špeciálnu prílohu si môžete stiahnúť aj v pdf formáte - príloha maturita - 7,8 MB