Národná banka pustila cenu eura pod 38 korún. Zatiaľ nevedno, akú novú úroveň kurzu chce brániť. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Euro bolo včera historicky najlacnejšie, keď predpoludním jeho cena klesla na 37,87 koruny. Túto úroveň kurz koruny voči jednotnej európskej mene dosiahol asi dve hodiny po tom, ako sa Národná banka Slovenska pokúsila slovenskú menu oslabiť priamou intervenciu na devízovom trhu, teda predajom korún a nákupom eur.
Kurz už v utorok podvečer prelomil psychologickú hranicu 38 korún za euro, ktorú centrálna banka úporne bránila od začiatku mesiaca. Stalo sa to aj napriek tomu, že aj v ten deň došlo k intervencii, hoci nepriamej - prostredníctvom peňažného trhu. Priamo na devízový trh banka vstúpila aj v pondelok.
"Môžem potvrdiť, že intervenujeme. Dôvody zostávajú rovnaké ako pri predchádzajúcich zásahoch," povedal včera hovorca NBS Igor Barát. Centrálna banka boj proti spevňovaniu koruny zdôvodňuje tým, že rýchlosť jej zhodnocovania nezodpovedá vývoju ekonomiky.
Národná banka čelí kritike ekonomických analytikov aj Medzinárodného menového fondu, že sa snaží kurz koruny držať až príliš nakrátko. Využíva pritom celý svoj arzenál. Trh však už ignoruje nepriame znižovanie úrokových sadzieb, od ktorého si NBS sľubovala zníženie atraktívnosti koruny pre špekulantov, a po včerajšku sa ako nie veľmi účinná ukázala aj priama intervencia.
Podľa analytika ING DSS Pavla Ondrisku však nemožno jednoznačne povedať, že zbrane centrálnej banky úplne stratili na účinnosti. "Mohlo sa stať to, že NBS prehodnotila svoj postoj a posunula úroveň, nad ktorou chce vidieť kurz koruny, o niečo nižšie. Napokon, hranicu 38 korún za euro bránila relatívne dlho," povedal.
Christian Vincens, analytik Danske Bank, však aj tak považuje súčasný kurz koruny za príliš slabý. Ako povedal pre agentúru Reuters, "základné ekonomické ukazovatele a charakter slovenského hospodárstva sú príliš dobré na to, aby sa koruna obchodovala na súčasných úrovniach". NBS podľa neho skôr či neskôr tento svoj boj prehrá.
Okrem priamych intervencií môže banka zasiahnuť nepriamo v pondelok, keď bude zasadať jej banková rada. Očakáva sa totiž zníženie oficiálnych úrokových sadzieb. Výrazný dosah by to však mať nemalo. "Znížením oficiálnej sadzby sa len pravým menom označí stav, ktorý už na peňažnom trhu je," tvrdí Ondriska. (ij)