Lipšic ponúkol aj alternatívu, v ktorej príslušné paragrafy vôbec neboli, ale vláda dala prednosť ich kompromisnému zneniu. Právnické osoby budú podľa neho napríklad stíhateľné iba za zločiny ako napríklad terorizmus, obchod s ľuďmi a drogami či falšovanie peňazí. S takýmto znením súhlasili aj ministri ANO Rudolf Zajac a Rudolf Chmel.
Napriek tomu poslanec ANO Jirko Malchárek vyhlásil, že "v parlamente zaujímame jednoznačný postoj, že v žiadnej podobe nepodporíme trestnoprávnu podobu právnických osôb". Trvá na tom, že pre ANO je Trestný zákon priechodný iba vtedy, ak z neho spomínané ustanovenia úplne vypadnú. Považuje ich za "relatívne ľahko zneužiteľné".
Lipšic vie, že ešte nemá vyhrané. "Toto je len jedna bitka a boj v parlamente bude pokračovať," povedal.
Minister ocenil, že vláda súhlasila s tým, aby trestným činom zostali aj príprava zločinu a podpora zločineckej a teroristickej skupiny. Poslanci s tým nedávno nesúhlasili a Lipšic preto Trestný zákon tesne pred hlasovaním v druhom čítaní z parlamentu stiahol.
SDKÚ požadovala, aby vo všeobecnej časti zákon presne definoval, čo to znamená "podpora". Inak by podľa nej bol "gumový" a umožnil by postihovať aj nevinných. Lipšic do zákona dal doplniť definíciu, že podpora je úmyselným konaním.
"Veľmi sa teším, že je tam vo všeobecnej časti naozaj upresnené to, čo je to podpora zločineckej skupiny," pochvaľuje si Peter Miššík z SDKÚ. Predpokladá, že so schválením zákona by už nemal byť problém. Definitívne by sa tak malo stať v máji. Jediné riziko, nie však od SDKÚ, vidí v trestnej zodpovednosti právnických osôb.
Okrem ANO trestnú zodpovednosť firiem jednoznačne odmieta HZDS a na tohtotýždňovom stretnutí s Lipšicom to ohlásil aj predseda Smeru Robert Fico.
(rp)