Minister školstva Martin Fronc (vpravo) je s kompromisom o spoplatnení vysokých škôl spokojný. Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník má už veľkú časť reforiem vo svojom rezorte za sebou. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Návrh zákona o študentských pôžičkách, ktorý prináša poplatky za vysokoškolské štúdium a upravuje systém sociálnych štipendií a pôžičiek pre študentov, včera vláda jednohlasne odobrila. Minister školstva Martin Fronc povedal, že kabinet tak urobil "dobrý krok k tomu, aby sa naše vysoké školstvo stalo konkurencieschopným".
Zo svojich predstáv musel Fronc ustupovať aj včera. Tentoraz sa podvolil tlaku SMK, ktorá žiadala viac peňazí na sociálne a motivačné štipendiá.
Vláda si nevybrala ani ďalšiu alternatívu, ktorú Fronc preferoval, aby súkromné vysoké školy nedostávali od štátu rovnakú podporu ako verejné. Ministerstvo financií, naopak, navrhovalo rovnakú podporu, vláda si však vybrala tretiu možnosť - súkromné školy by mali dostať rovnakú podporu od štátu ako verejné, no tá sa im zníži, ak budú od študentov pýtať viac ako maximálne štátom určené školné.
Ústupky Fronc neľutuje. "Dôležité je, že takto má zákon podporu celej koalície." Návrh podľa neho podporujú aj rektori a "viac-menej" aj študenti. Fronc tvrdí, že pri takej sociálnej podpore, akú prináša návrh, by študenti išli sami proti sebe, keby zákon odmietli. Na sociálne štipendiá bude mať nárok 30 percent študentov a rozdeliť by sa na ne malo ročne 800 miliónov korún.
Všetci študenti budú môcť žiadať aj pôžičku na školné a pôžičku na životné náklady.
Fronc je pripravený hovoriť s opozíciou a čaká na pozvanie SF, ktorého poslancom návrh doručil osobne, a tí mu vraj sľúbili, že ho pozvú na rokovanie svojho odborného tímu. Ľubica Navrátilová zo SF však včera povedala, že návrh nepodporia, pretože "zaťaženie študentov by sa automaticky malo odraziť v znižovaní daní".
Proti sú aj nezávislí poslanci, od ktorých bude úspech návrhu zrejme závisieť. Ladislav Polka povedal, že zákon slabo podporuje nadaných študentov. "Minister nás neoslovil. Akoby zákon pripravoval v inkubátore a len so skupinkou úradníkov," povedal Gustáv Krajči. Ani on nepodporí školné pre denných študentov, len pre externých.
Najnovší návrh počíta so školným vo výške 0 až 30 percent ročných nákladov na žiaka, teda najviac 26-tisíc korún. Školy podľa neho mali 30 percent školného použiť na štipendiá. Ministri SMK včera išli na rokovanie vlády s požiadavkou na 40 percent, nakoniec sa dohodla na 35 percentách. Zvyšok školného pôjde na zlepšenie kvality škôl.
Podpredseda vlády Pál Csáky tvrdí, že SMK takýto zákon podporí. Včera presadila aj zníženie hornej hranice koeficientu, ktorý sa môže používať pri výpočte nároku študentov na sociálne štipendium - získať ho tak bude môcť viac študentov. (haj, tasr)