Zahraniční turisti a novinári tvrdia, že Bratislava je pekná a hlavne "čistejšia" ako iné európske mestá. Zvyšok mesta však takmer nevidia.
Mladý Jolander zo Španielska prišiel do Bratislavy na jeden deň a z centra sa vôbec nedostal. Kinga Mandelová z Transylvánie si chcela zblízka pozrieť konštrukciu piateho mosta Košická, ale pre zákaz sa tam nedostala. "Priestor mimo historického centra je iný, videla som aj zanedbané domy, okolie nebolo také čisté, ale aj napriek tomu toho krajšieho je u vás viac," povedala.
Novinárka Michaela Prokopová z českého denníka MF Dnes hovorí, že podobne je to aj v Prahe. "Vo väčšine postkoministických krajín zostali veľké sídliská a domy, ktoré by potrebovali opraviť fasády. Ja mám Bratislavu rada." Medzi zaujímavé miesta a budovy, ktoré by si vyfotografovala, spomenula historické centrum, Hrad, sochu Rolanda, ale aj Nový most.
Architekt Štefan Šlachta tvrdí, že Bratislava predsa len za ostatnými európskymi mestami zaostáva. "Napríklad na jednej z najhlavnejších tepien, Štefánikovej ulici, ktorá vedie na hlavnú stanicu, sú ošarpané domy. To uberá na dojme." Nestačí uspokojiť sa s vynoveným jadrom a "na rekonštrukciu čakajú ďalšie významné ulice ako Šancová alebo Obchodná."
Mark Fisher z Veľkej Británie, ktorý bol v Bratislave presne pred rokom, mal z mesta dojem sivosti, možno aj preto, lebo vtedy pršalo. "Jediný náznak krásy som mal z historického jadra pod hradným kopcom. Tam som získal predstavu o tom, aký vzhľad mohlo mať mesto predtým, ako cez jeho stred postavili veľké cesty," povedal. Pochmúrne na neho pôsobila oblasť okolo nedokončenej budovy SND. "Bola to široká a prázdna púšť. Táto oblasť sa môže stať finančným centrom alebo turistickým ťahákom, alebo miestom, kde budú stáť veľké a nevábne budovy."
Poslanec a bývalý hlavný architekt mesta Peter Beňuška hovorí, že už 15 rokov existuje stratégia, ako by mal pokračovať vývoj mesta, len sa zatiaľ nerealizovala. Dnes sa podľa neho Bratislava rozvíja hlavne cez "jednotlivé investičné počiny najmä zo súkromnej strany". (dro)