V nemeckom Mainzi urobili Nemecko a Spojené štáty hrubú čiaru za minulosťou. Návštevu nezatienili ani demonštrácie asi 7000 odporcov Bushovej politiky v Iraku. FOTO - REUTERS, ČTK/AP
Nemecký kancelár zvyčajne nečaká svojich hostí na letisku. Považuje to za stratu času. V prípade amerického prezidenta urobil výnimku.
Scenár niekoľkohodinovej návštevy Georgea Busha v nemeckom Mainzi bol premyslený do posledných detailov. Gerhard Schröder privítal hosťa už na frankfurtskom letisku a sprevádzal ho do neďalekého Mainzu, aby bolo všetkým jasné, že zlé časy majú obaja politici za sebou.
Minulosť je minulosťou
Zastávka v Nemecku sa ničím nelíšila od predchádzajúcich zmierovacích stretnutí v Európe. Nešetrilo sa symbolikou a vzletnými vyhláseniami o novom začiatku vo vzájomných vzťahoch. Dva a pol roka po roztržke o Iraku vyhlásili obaja politici nezhody za prekonané. "Rozdielne názory v minulosti sú minulosťou," povedali takmer zhodne a opatrne volili slová v iných sporných bodoch.
Jednoznačnejšie ako na summitoch s NATO a Európskou úniou vylúčil včera Bush vojenský zásah v Iráne. "Irán nie je Irak. Najprv je diplomacia," povedal podľa agentúry Reuters Bush a podporil snahu Európanov vyjednávať s Teheránom.
Aj v spore o reformu NATO, ktorú navrhuje Schröder, zazneli zmierlivé slová. "Pochopil som to tak, že chce, aby NATO ostalo relevantné, že je to miesto, kde sa bude viesť zmysluplný strategický dialóg," povedal Bush.
Odlišné názory na Kjótsky protokol prekonali dohodou o spoločnom programe na ochranu klímy.
Otec a syn
Mainz z roku 1989 sa nezopakoval. Bushov otec vtedy spolu s kancelárom Helmutom Kohlom demonštrovali mimoriadne vzťahy a z Mainzu vyzvali na znovuzjednotenie Nemecka i Európy, čím nahnevali nejedného európskeho politika.
Posolstvo Bushovho syna bolo iné. Vyzdvihol spojenectvo s Berlínom, ale nie na úkor ostatných. "Európa je najbližším spojencom Ameriky," povedal Bush junior.
Spokojný Schröder
Schröder si v roku 2002 protiamerickými náladami vydláždil cestu do kancelárskeho úradu. Historicky najhoršie vzťahy s Amerikou boli však silným argumentom opozície, prečo schröderovcov znova nevoliť. Z Mainzu im teraz mohol odkázať, že je opäť všetko v poriadku.
Americký prezident a nemecký kancelár zabudli na všetko zlé. Obyčajným Nemcom to bude trvať trochu dlhšie. Prieskumy verejnej mienky tvrdia, že štyrom z piatich nie je Bushova politika sympatická a štyria z piatich by radšej pracovali pre nemeckú než americkú firmu.
Aj preto včera Bush neriskoval a zrušil plánované stretnutia s občanmi Mainzu či on-line diskusiu s čitateľmi týždenníka Stern. Nikto mu nemohol zaručiť, že nepadnú nepríjemné otázky, ktoré by dojem z idylickej návštevy pokazili.