Alexander Bachnár, Slovensko - veliteľ židovskej partizánskej jednotky, ktorá bojovala v SNP. Vybrali ho pre mimoriadnu odvahu, s akou bojoval za vlasť, ktorá ho predtým degradovala.
George Bokeria, Gruzínsko - poslanec parlamentu, zakladateľ Inštitútu slobody na obranu slobody prejavu. Ako poslanec inicioval viaceré zákony na posilnenie ľudských práv.
Martin Bútora, Slovensko - jeden z predstaviteľov nežnej revolúcie, kritik mečiarizmu, bývalý veľvyslanec v USA. Za vlády Vladimíra Mečiara sa angažoval za podporu demokracie.
Igor Botan, Moldavsko - zaslúžil sa o priblíženie moldavského zákonodarstva európskym štandardom. Podporuje demokratické hodnoty.
Pavol Demeš, Slovensko - riaditeľ General Marshall Fund pre strednú a východnú Európu. Hral významnú úlohu pri demokratických zmenách na Slovensku a v Srbsku. Naposledy sa angažoval na Ukrajine.
Natalya Dmytruk, Ukrajina - ukrajinská tlmočníčka do posunkovej reči. Keď štátna televízia vysielala cenzurované spravodajstvo, Dmytruk v posunkovej reči vysvetľovala, čo sa skutočne deje. Jej protest "naštartoval" ostatných žurnalistov, aby sa začali správať slobodne.
Miklós Haraszti, Maďarsko - bývalý disident a aktivista, jeden zo zakladateľov Zväzu slobodných demokratov a samizdatu Beszélö. Viedol rokovania s maďarskými komunistami v roku 1989.
Sandra Kalniete, Lotyšsko - zakladateľka Lotyšského ľudového frontu, ktorý zohral významnú úlohu pri získaní nezávislosti Lotyšska. Narodila sa na Sibíri, kam jej rodičov deportovala sovietska vláda. Bola eurokomisárkou pre poľnohospodárstvo.
Vladyslav Kaskiv, Ukrajina - jeden z lídrov študentského hnutia Pora, ktoré pomohlo víťazstvu oranžovej revolúcie.
Tinatin Khidašeli, Gruzínsko - jedna z najsilnejších kritičiek bývalého režimu. Založila organizáciu Gruzínska asociácia mladých právnikov, ktorá odhalila volebné podvody v roku 2003. Spustilo to revolúciu.
Ivan Klíma, Česko - bývalý disident, väzeň koncentračného tábora. Úspešného autora po roku 1968 komunisti "presunuli" zo sféry oficiálnej literatúry do samizdatu.
Irina Krasovská, Bielorusko - zakladateľka organizácie na vyhľadávanie obetí politických represií v Bielorusku. Jej prvý manžel je nezvestný od roku 1996.
Mart Laar, Estónsko - počas komunizmu sa zaoberal skúmaním odporu voči sovietskemu režimu, po čom ho vyhodili zo školy. Po získaní nezávislosti bol prvým estónskym premiérom.
Vytautas Landsbergis, Litva - zakladateľ hnutia za nezávislosť Litvy. Prvý prezident nezávislej Litvy, teraz je členom Európskeho parlamentu.
Sonja Licht, Srbsko a Čierna Hora - členka juhoslovanskej opozície. Podieľala sa na páde Slobodana Miloševiča.
Zhanna Litvina, Bielorusko - rozhlasová žurnalistka, ktorá presadzovala slobodu slova. Dostala Sacharovovu cenu, ktorú udeľuje Európsky parlament.
Ivan Marovič, Srbsko a Čierna Hora - zakladateľ študentského hnuta Otpor, ktoré zvrhlo Slobodana Miloševiča.
Janina Ochojska, Poľsko - opozičná aktivistka zo Solidarity.
Andre Safonov, Moldavsko - jeden z mála nezávislých novinárov v krajine.
Mirjana Lazarova Trajkovska, Macedónsko - šéfka volebnej komisie, ktorá zabránila falšovaniou výsledkov volieb v roku 2002
Alexandr Vondra, Česko - disident, signatár Charty 77 a neskorší veľvyslanec v USA.