Bratislava 23. februára (TASR) - Viacerí slovenskí záujemcovia o prácu v zahraničí "naleteli" podvodníkom. Polícia sa preto obracia na občanov, aby boli pri reagovaní na ponuky práce v zahraničí mimoriadne opatrní a sprostredkovateľskú agentúru si preverili na úrade práce.
Zastupiteľskému úradu SR vo Veľkej Británii sa sťažovalo niekoľko slovenských občanov na istú agentúru, ktorá prostredníctvom inzerátu publikovaného na www.ponuky.sk sľubovala za poplatok 200 libier, v prepočte 12 000 korún sprostredkovať prácu v Anglicku. "Nešlo však o serióznu firmu, ale o podvod, ktorého cieľom bolo vylákať od našich občanov peniaze," uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Marta Bujňáková, podľa ktorej to nie je ojedinelý prípad.
Na internetovej stránke bola uverejnená ponuka organizácie AREA.UK s londýnskou adresou na Bakerloo RD s kontaktnou osobou Milan Sobon alebo Mr. John a britským telefónnym číslom a emailovou adresou. Prácu, ubytovanie, pracovnú obuv, odev i stravu sľubovali zváračom, robotníkom, mužom, ženám i študentom. Keď zanechali na mobile, či e-mailovej adrese svoj kontakt, ozval sa im sprostredkovateľ, ktorý sa predstavoval ako Sebastian Thorn alebo Thot, alebo Marek David a hovoril po česky. So záujemcom v reštaurácii či hoteli v Londýne podpísal sprostredkovateľskú zmluvu a prevzal od neho poplatok. V zmluve bola adresa budúceho zamestnávateľa, u ktorého sa mal záujemca hlásiť - najčastejšie na druhý deň. Na dohodnutom mieste však žiaden zamestnávateľ nebol. Po opätovnom kontaktovaní na mobil buď sprostredkovateľ hovor neprijal, alebo sa ospravedlnil, že došlo k nedorozumeniu a že sprostredkuje inú prácu. No viac sa na neho nedalo nakontaktovať.
Väčšina poškodených ostala vo Veľkej Británii bez prostriedkov, zastupiteľský úrad im umožnil návrat domov. Podľa Bujňákovej je však potrebné, aby sa poškodení obrátili aj na políciu v krajine, v ktorej sa nachádzajú. Svojou výpoveďou môžu totiž pomôcť podvodníkov odhaliť a zabrániť im pokračovať v páchaní ďalšej trestnej činnosti.
Polícia radí občanom, aby si pri ceste do zahraničia najmä na základe inzerátu dôsledne preverili ponuku, zistili si, či vôbec budúci zamestnávateľ existuje. Majú si tiež pýtať kontakty na osoby, ktoré poskytnú o firme korektné informácie. Zálohu majú dávať až vtedy, keď budú mať v rukách dohodnutú prácu. Záujemcovia o prácu v zahraničí sa v tejto veci môžu obrátiť na najbližší okresný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde im poskytnú informácie o pracovných miestach v Európskom hospodárskom priestore. Získať by tam mali aj informácie o korektných sprostredkovateľských agentúrach.