OSRBLIE – Záverečné preteky tretieho kola Svetového pohára s hromadným štartom v sobotu pred vianočnými sviatkami v Osrblí vlastne iba potvrdili momentálnu situáciu v biatlone v úvode olympijskej sezóny. Medzi ženami suverénne kraľuje 34-ročná Švédka Magdalena Forsbergová, ktorá si so zvyškom sveta doslova robí, čo chce, a len vlastná indispozícia alebo fatálna chyba ju odsunie z víťaznej pozície ako napríklad pri šprinte, keď mierila do vedľajšieho terča. Na Horehroní dosiahla päťnásobná víťazka SP už 39. prvenstvo bohatej kariéry a jubilejné môže osláviť už začiatkom januára v Oberhofe.
Medzi mužmi začal sezónu podobným spôsobom Nór Ole Ejnar Björndalen, keď vyhral obidvoje pretekov v Hochfilzene a počet víťazstiev zarovnal na 24, ale potom prenechal najvyšší stupeň ostatným. Okrem zvyčajných favoritov – Francúza Poireé, Nemca Lucka a Rusa Rostovceva však v Osrblí brali medaily biatlonisti, s ktorými málokto počítal. Znovu sa objavil 32-ročný Fín Vesa Hietalahti, ktorý v roku 1995 vyhral v Lillehammeri a Ostersunde, ešte v roku 1998 bol v Osrblí druhý, ale potom sa odmlčal. Oveľa väčšie šoky však spôsobili Rakúšan Summan víťazstvom v šprinte, Ukrajinci Deryzemľa a Derkač a Nemec Wolf.
Slovenský biatlon sa znovu dočkal usporiadania SP na domácej pôde, keď predtým dvakrát cestovali Osrbľanci za hranice. Medzitým však nezaháľali ani doma a už špičkový areál ešte viac vyšperkovali. Ani v samotnej organizácii nikto z funkcionárov Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) nenašiel výraznejšie nedostatky, ale riaditeľ pretekov a šéf SZB Benjamín Leitner už nejaké áno. ,,Musíme hlavne rozšíriť servisné bunky, lebo pri príleve krajín do biatlonu je ich málo a sú malé. Exekutívu a predsedu IBU Andersa Besseberga som pozval v piatok na návštevu domov a boli spokojní so všetkým. Aj s večerou – podávalo sa bravčové na hubách, knedle a kapusta,“ povedal B. Leitner.
Slovenská reprezentácia mala už pred začiatkom sezóny istých šesť miest na ZOH 2002 v Salt Lake City a počet sa nezvýšil ani po siedmich pretekoch doterajších troch kôl Svetového pohára. Poslednú príležitosť prepásli na Horehroní Pavlovia Hurajt a Novák. Tréner Gustáv Schlank veril, že minimálne Hurajt sa pripojí k Marekovi Matiaškovi, aby sa v Amerike dvom lepšie ťahalo. Samotný Marek bol z toho smutný, čo priznal v sobotu pri hľadaní vojaka, ktorý mu šliapol v šprinte na lyžu a pribrzdil ho za lepším výsledkom. Nechcel mu však nadávať, naopak darovať číslo, v ktorom bežal.
,,Nepotrebujeme mať špeciálne podmienky, ale našej príprave vonku veľa chýba – regenerácia, lekárske zabezpečenie a šetríme, kde môžeme. Pre Hurajta bola olympiáda maximálny cieľ, ale je tu iný problém. S vypätím by sa nominoval a nemal by formu na ZOH. Výpravu sme ladili, aby bol najlepší práve v Salt Lake City. Škoda, mali sme málo času a možností. Na druhej strane sa Hurajt aj Novák posunuli bližšie k bodovaným miestam a perspektíva je,“ povedal G. Schlank.
Na rozdiel od chlapcov, dievčatám výsledky v domácom prostredí pomohli psychicky k získaniu väčšieho sebavedomia. Hlavne umiestnenia Anny Murínovej boli pri jej zdravotných problémoch nad očakávanie a aj tréner Juraj Sanitra im hneď nemohol uveriť. ,,Aj ostatné reprezentantky potvrdili, že sa zlepšili po bežeckej stránke a teraz je potreba nadviazať na tieto výkony. Počas troch kôl SP sa dievčatá stále posúvali vo výsledkovej listine dopredu a myslím si, že ešte nedosiahli strop. Forma by mala kulminovať na olympiáde. Pracovať budeme aj na štafete, viac čakám hlavne od Kutlíkovej a Pavkovčekovej,“ povedal J. Sanitra. Najviac je skloňovaná streľba, v ktorej sa objavili trhliny. Kutlíková sama priznala, že čakať, či to na ZOH vystrelí, je naivné a istotu musia získať skôr. Po včerajšom tréningu v Osrblí už zajtra cestujú na ďalšiu olympijskú prípravu do talianskej Anterselvy.