BRATISLAVA - Už štvrtý týždeň za sebou Národná banka Slovenska odmietla prijať od komerčných bánk prebytočné peniaze do úschovy. Banky sa pritom chceli v tzv. sterilizačnom repo tendri na dva týždne zbaviť viac než 289 miliárd korún, čo je najvyššia suma od začiatku mesiaca, keď sa séria prepĺňania medzibankového trhu centrálnou bankou začala.
NBS tento nástroj používa, pretože je podľa vlastných slov nespokojná s tlakmi na posilňovanie sa koruny. Keď nestiahne z trhu prebytočné peniaze, ich cena klesne, čo má podobný dosah ako zníženie oficiálnej úrokovej sadzby. Nižšie úroky by teoreticky mali urobiť korunu menej atraktívnou pre špekulantov, čo by sa malo odraziť aj na jej výmennom kurze voči iným menám. "Tlak na zhodnocovanie koruny však už dávno nie je o výške úrokovej sadzby," poznamenal analytik Tatra banky Elizej Macho.
Potvrdil to aj včerajší vývoj na devízovom trhu. Výsledok repotendra kurzom koruny voči euru vôbec nepohol. Naopak, koruna sa mierne zhodnocovala, aby v závere obchodovania jej kurz vyletel pod 38 korún za euro.
"NBS sa dostala do ťažkej situácie. Toto prepĺňanie trhu peniazmi nie je štandardné a dlhodobo udržateľné," povedal Macho. Nevedel však odhadnúť, ako dlho ešte môže centrálna banka túto taktiku používať. "Môžu to byť ešte týždne, ale aj mesiac či dva. Problém je, že trh už neúspechy repo tendrov očakáva, a preto ich výsledky ignoruje. Keby navyše národná banka použila ďalší intervenčný nástroj, zníženie oficiálnej sadzby nemalo byť zrejme žiadny efekt, keďže reálne úroky na trhu sú už teraz podstatne nižšie," dodal.
O výške oficiálnej sadzby, ktorá je dnes štvorpercentná, môže Banková rada NBS rozhodnúť už v pondelok na svojom zasadnutí. (ij)