BRATISLAVA - Necelú polovicu z celkových 40 miliárd korún, ktoré vlani smerovali do rozvoja bývania, poskytli stavebné sporiteľne, nasledované bankovými hypoúvermi. Najmenej do podpory bytov investoval štát cez Štátny fond rozvoja bývania, zhruba tri a pol miliardy korún.
Vlaňajší vývoj investícií do bývania podľa analytika Poštovej banky Miroslava Šmála významne ovplyvnil pokles kľúčových úrokových sadzieb centrálnej banky. S poklesom úrokových sadzieb centrálnej banky zlacneli aj hypotekárne úvery, ktoré v súčasnosti poskytuje desať komerčných bánk. Najviac peňazí cez hypoúvery, 6,047 miliardy odišlo do bývania z VÚB.
Spomedzi stavebných sporiteľní získala v uplynulom roku prvenstvo Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá vlani poskytla na bytové účely takmer 15 miliárd korún. Trh stavebného sporenia v uplynulom roku zaznamenal zmeny najmä vo výške štátnej prémie. "Tá sa síce nezmenila, ale stúpla výška vkladu, ktorú musí sporiteľ vložiť, aby ju získal," povedal Šmál.
Novela zákona o stavebnom sporení platná od začiatku tohto roka stanovila vzorec na výpočet štátnej prémie pri stavebnom sporení. Ak chce dnes sporiteľ získať najvyššiu štátnu prémiu 2500 korún, musí do stavebného sporenia vložiť vyše 17-tisíc korún. "Tým na jednej strane štát motivoval občanov viac sporiť. Na druhej strane sa však pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva stala ťažšie dostupnou," podotkol Šmál.
Štát sa viac snažil podľa Šmála podporovať nízko príjmové skupiny obyvateľstva cez fond rozvoja bývania, no práve na úkor hypotekárnych úverov. Od začiatku tohto roka sa zrušil štátny príspevok k úrokovej sadzbe z hypotekárnych úverov. Minister financií Ivan Mikloš sa vyjadril, že nie je potrebné bonifikovať úrokové sadzby pri hypotekárnych úveroch, pretože celkové úrokové miery sú nízke.
Viaceré banky pôsobiace na slovenskom hypotekárnom trhu reagovali na tento krok znížením úrokových sadzieb hypotekárnych úverov už v predstihu, pretože so zrušením štátneho príspevku rátali. "Usporené finančné prostriedky štátu sa však presunuli do Štátneho fondu rozvoja bývania, prostredníctvom ktorého je možné získať úver za ešte výhodnejších podmienok, ako pri hypotekárnom úvere, avšak len pre občanov s limitovanou hornou hranicou príjmu," dodal Šmál. (sita)