Júlia Černá by mala v kúpeľoch doplácať 150 korún za stravu a ubytovanie, má preukaz ťažkého postihnutia a je odkázaná na individuálnu dopravu. 150-korunový poplatok sa vzťahuje na štandardné ubytovanie, to je dvojlôžková izba s toaletou na chodbe. "Som odkázaná na bezbariérový prístup a potrebujem toaletu a kúpeľňu na izbe, kúpele za takýto nadštandard žiadajú 320 korún," povedala. Jej príjem je čosi nad 4600 korún. Od poplatkov v kúpeľoch môže byť oslobodená od 4. dňa ako občan v hmotnej núdzi, no doteraz sa jej nepodarilo nájsť kúpele, ktoré by jej ponúkli izbu, akú potrebuje, a procedúry by boli v blízkosti.
Zdravotná poisťovňa jej odmietla uhradiť sanitku, aby na procedúry mohla dochádzať z domu. Do kúpeľov má ísť v marci a stále nenašla riešenie. Hovorí, že žiada iba to, čo jej zaračuje ústava, a to dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Proti poplatkom, ktoré zaviedla reforma zdravotníctva, protestovali organizácie zastupujúce zdravotne postihnutých. Minister Zajac nakoniec tlaku ustúpil a o polovicu znížil len jediný poplatok - za recept. Ten sa bude meniť od marca. Povedal, že ak lekár takýchto pacientov zaradí do dispenzára, nemusia hradiť ani 20 korún v ambulancii. Zaradenie do dispenzára musí schváliť zdravotná poisťovňa.
V skupine poplatkov sú zdravotne postihnutí oslobodení od poplatku za dopravu do nemocnice alebo medzi zdravotníckymi zariadeniami, ale iba v tom prípade, ak sú odkázaní na prepravu autom. Neplatia ani 20 korún za poukaz na výdaj zdravotníckej pomôcky.
(dro)
Koľko platia ZŤP
Od januára
ambulancia 20 Sk
recept 20 Sk
od marca 10 Sk
deň v nemocnici 50 Sk
deň v kúpeľoch od 50 do 220 Sk
pohotovosť 60 Sk
Čo neplatia
- dopravu,
- 20 Sk za výdaj zdravotníckej pomôcky.