
Hoci Dick Francis s písaním skončil, chcel by 9. a 10. apríla opäť navštíviť Slovensko. Fotografia zachytáva spisovateľa počas jeho slovenského pobytu pred šiestimi rokmi. FOTO – PETER PROCHÁZKA
Agatha Christie – frázy neobľubujem, ale ak je niekto kráľovnou zločinu, tak je to práve ona. Aj keby napísala len Vraždu v Orient Exprese, stačilo by to na vstup do Siene slávy.
Sir Arthur Conan Doyle – Sherlocka Holmesa som už spomínal. Chytré, inteligentné, napínavé. Britské rozprávačstvo vo svojej klasickej podobe. Najlepšie? Asi Pes baskervillský.
George Simenon – kto by nepoznal charizmatické mystérium komisára Maigreta? Ani ja som sa mu nevyhol.
Raymond Chandler – ach, detektív Phillip Marlowe. Nerád to pripúšťam, ale aj ja som sa do neho trochu zapozeral.
Robert Ludlum – Dedičstvo Scarlattiovcov je trvalý bestseller. Jeho špionážne príbehy mali neuveriteľné zvraty a strhujúce tempo.
Ruth Rendellová, Marie Higginsová-Clarková – myslím, že zo súčasných spisovateliek detektívnej literatúry sú tieto dve dámy najtalentovanejšie. Nič by som nevyzdvihoval. Dokázali však tvorivo rozvinúť myšlienky majstrov a to nie je málo.
Ed McBain, Ewan Hunter – nebudem sa chváliť s prílišnou skromnosťou. Keby som sa do tejto spoločnosti nezaradil, ľudia by povedali, že sa pretvarujem. Aby bola desiatka úplná, napísal som aj svoje alter ego Ewana Huntera, s ktorým píšem svoje knihy.