Na bezpečnosť v meste bude dohliadať vyše päťtisíc policajtov a takmer tisícka vojakov, hasičov a ochrankárov. Na cvičení v Pezinku sa ťažkoodenci pripravovali aj na možný útok antiglobalistov a iných demonštrantov.
FOTO - MINISTERSTVO VNÚTRA
Na bezpečnosť summitu Bush - Putin bude dohliadať minimálne 5300 policajtov, štyristo hasičov, štyristo vojakov a ochrankárov z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Cieľom bezpečnostných opatrení je, aby Bratislava zostala počas návštevy oboch prezidentov otvoreným mestom. "Nemáme žiadne informácie, že by Bratislave hrozil nejaký teroristický útok," povedal prezident Policajného zboru Anton Kulich.
Na zabezpečenie stretnutia prezidentov Georgea Busha a Vladimira Putina vláda v januári vyčlenila 205 miliónov korún. Väčšinu z týchto peňazí použili bezpečnostné zložky na nákup techniky. Nakúpili sa pancierované aj obyčajné limuzíny na prepravu delgácií, ostreľovacie pušky, pištole a ďalšie zbraňové systémy, slovenskí policajti budú mať odteraz k dispozícii aj špeciálnu výbuchovú komoru na likvidáciu výbušnín. Rezort obrany zapožičia na summit vodné delá, štyri obrnené transportéry a protichemické laboratórium. Na hasenie požiarov zo vzduchu ministerstvo vyčlení vrtuľník s osádkou. Ďalšie helikoptéry budú monitorovať zo vzduchu situáciu kamerami. Techniku zapožičajú aj českí kolegovia. Vojenské posily a techniku využije bratislavské krajské policajné riaditeľstvo.
Najstráženejšie budú hotely a Hrad
Centrum mesta podobne ako počas vlaňajšieho parlamentného zhromaždenia NATO v Redute rozdelia do viacerých bezpečnostných zón s rôznym stupňom ochrany. Najstráženejšie budú hotely Carlton, Devín a Danube, Bratislavský hrad, Úrad vlády a prezidentský palác. Polícia od začiatku februára sprísnila kontroly osôb a vozidiel na všetkých hraničných priechodoch až do skončenia summitu. Dôslednejším kontrolám sa nevyhnú ani ľudia na letiskách. Zjednodušenú hraničnú kontrolu budú policajti vykonávať len pri výstupe zo Slovenska do krajín Európskej únie. Ľahšie sa na Slovensko dostanú iba ľudia, ktorí pravidelne cestujú za prácou a pohraničiari ich už poznajú. Zjednodušená kontrola znamená, že policajt na hranici len skontroluje fotografiu v doklade a porovná ju s vizážou cestujúceho. Pri zvýšenej kontrole budú policajti lustrovať doklady a kontrolovať autá, či v nich nie je nebezpečný kontraband.
Bezpečnostné opatrenia počas summitu prezidentov USA a Ruska prijala aj železničná polícia, ktorá sa osobitne zameria na hlavnú stanicu, ale zvýšené kontroly budú aj na petržalskej a iných staniciach v meste. Na zabezpečenie poriadku vyčlenia aj jednotku ťažkoodencov a psovodov. Stovky policajtov budú strážiť aj letisko, pravidelné linky ani chartrové lety sa zatiaľ rušiť nechystajú.
Na cestách uzávierky, na námestí detektory
Policajti budú strážiť aj všetky cesty, po ktorých sa budú návštevníci presúvať. Tri hodiny pred prejazdmi prezidentských kolón cez mesto odklonia nákladnú dopravu mimo mesta. Približne pol hodiny pred prejazdom uzavrú policajti konkrétne úseky úplne. Počas troch dní trvania summitu zrušia aj zastávky trolejbusov v blízkosti Hradu. Vo vozidlách budú pre istotu na dotknutom úseku jazdiť policajti.
Špeciálnou výzvou pre bezpečnostné zložky bude plánovaný príhovor amerického prezidenta Slovákom vo štvrtok na Hviezdoslavovom námestí. "Na námestie sa dostane každý, kto bude chcieť. Zabezpečíme dostatočný počet rámových detektorov, cez ktoré musí každý prejsť. Organizačne to musíme zvládnuť," povedal šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov Ján Packa. Či Busha uvidia ľudia 'navoľno', alebo za nepriestrelným sklom, pre médiá špecifikovať nechcel.
V meste sa dá čakať napätie. Aby bola zabezpečená potrebná miera pohybu Bratislavčanov, policajti radia skontrolovať si platnosť dokladov. "Ak si ľudia všimnú hocičo podozrivé, nech to radšej oznámia najbližšiemu príslušníkovi Policajného zboru," dodal Kulich.