Keď sa stretol Američan s Rusom, menili sa dejiny

Stretnutia lídrov superveľmocí hýbu svetovými dejinami. Keď sa stretne americká a ruská - predtým sovietska - hlava štátu, je ...

Stretnutia lídrov superveľmocí hýbu svetovými dejinami. Keď sa stretne americká a ruská - predtým sovietska - hlava štátu, je to pre svet udalosť. Prvým a skutočne kľúčovým stretnutím bola jaltská konferencia, na ktorej sa aj v prítomnosti britského premiéra Winstona Churchilla delili sféry vplyvu po 2. svetovej vojny.

Americko-sovietske summity patrili medzi najdôležitejšie udalosti studenej vojny. Druhú polovicu 20. storočia do veľkej miery určovalo, čo sa americkým a sovietskym lídrom na ich stretnutiach podarilo, respektíve nepodarilo dohodnúť. A pre svetovú politiku zostali ich stretnutia kľúčovými aj v poslednom období, keď už Rusko vo väčšine parametrov nepatrí do rovnakej váhovej kategórie ako jediná superveľmoc - Spojené štáty americké. Moskva má však stále druhý najväčší jadrový arzenál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tradícia summitov sa začala počas prvého krátkeho obdobia uvoľnenia po Stalinovej smrti. V roku 1955 sa v Ženeve symbolicky stretli predstavitelia spojeneckých mocností z obdobia druhej svetovej vojny, aby bez výsledku rokovali o zjednotení Nemecka a zbrojení. Stretnutie Johna Kennedyho s Nikitom Chruščovom vo Viedni v roku 1961 bolo pokusom uvoľniť atmosféru, ktorá bola po suezskej kríze a potlačení maďarskej revolúcie v roku 1956 veľmi zlá. Rozhodovalo sa vtedy o osude Berlína a príprave zmluvy o zakázaní jadrových skúšok (okrem podzemných). Podpísali ju o dva roky neskôr.

Potom vzťahy zamrzli a svet bol počas kubánskej krízy, keď na ostrov slobody smerovali na sovietskych lodiach jadrové zbrane, na pokraji ďalšej svetovej vojny. Tvrdší kurz držal spočiatku aj nový kremeľský pán Leonid Brežnev a stretnutí ubudlo.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnou témou summitov boli až do začiatku perestrojky rokovania o obmedzení jadrového zbrojenia. Ide o obdobie od konca šesťdesiatych rokov až po záver osemdesiatych.

Prvým konkrétnym výsledkom bol podpis zmluvy SALT I, obmedzujúcej počet strategických jadrových zbraní. Podpísali ju počas návštevy prezidenta Richarda Nixona v Moskve v roku 1972. Nasledovala Brežnevova návšteva vo Washingtone o rok neskôr, počas ktorej sa dohodli na odvrátení jadrovej vojny. Do konca osemdesiatych rokov sa uskutočnili o odzbrojení ešte dva summity. Akékoľvek rokovania prerušila sovietska invázia do Afganistanu.

Tradícia sovietsko-amerických summitov sa obnovila potom, keď Ronald Reagan oznámil v roku 1983 program takzvaných hviezdnych vojen. Sovietsky zväz nedokázal držať s Američanmi krok, čo si nový generálny tajomník Michail Gorbačov uvedomoval. Jeho stretnutia s Reaganom v Ženeve (1985) a v Reykjavíku (1986) priniesli oteplenie, dohodám však bránila sovietska neochota rokovať o ľudských právach a Afganistane, Moskve prekážalo, že Reagan trval na americkom programe hviezdnych vojen.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétny výsledok priniesol summit vo Washingtone v roku 1987, keď podpísali dohodu o likvidácii jadrových rakiet stredného a krátkeho doletu. Bola to prvá zmluva, ktorá priamo nariaďovala zničenie malej časti nahromadenej výzbroje.

Za koniec studenej vojny je označované stretnutie Gorbačova s Georgeom Bushom na palube lode Maxim Gorkij pri brehoch Malty na konci roku 1989.

Summity sa od tejto chvíle stali každoročnou záležitosťou. Hlavnou témou rusko-amerických summitov po rozpade Sovietskeho zväzu bolo jadrové odzbrojovanie, počas stretnutí Billa Clintona s Borisom Jeľcinom sa už hovorilo o americkej podpore ruským reformám. V druhej polovici 90. rokov Rusko neúspešne odporovalo proti rozširovaniu NATO.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu