Reagan a Gorbačov sa stretávali aj po odchode z vrcholovej politiky. Tento záber vznikol na Reaganovom ranči v roku 1992. FOTO - ČTK/AP |
niečo nevídané na tie roky.
"Stavím sa, že zástancovia tvrdej línie v oboch krajinách teraz musia krvácať, keď vidia, ako si potriasame rukami," povedal vraj krátko pred podpísaním záverečného komuniké Reagan. Gorbačov sa smial a prikývol. Nový predstaviteľ "ríše zla", ako nazval Sovietsky zväz Reagan, bol úplne iný ako jeho predchodcovia. Tí vo funkcii buď dlho chradli, až napokon zomreli (s Brežnevom sa v osemdesiatych rokoch už rokovať nedalo), alebo v nej zomreli krátko po zvolení (Andropov a Černenko).
Dynamický Gorbačov si s hollywoodskym Reaganom porozumeli a mali záujem stretávať sa ďalej, to bolo na ženevskej schôdzke najdôležitejšie. Situácia sa dokonca otočila, zatiaľ čo dovtedy zvykli mať na rokovaniach prevahu americkí prezidenti, tentoraz si pri rýchlo hovoriacom Gorbačovovi musel pomáhať Reagan poznámkami, ktoré mal pripravené na kartičkách. Bol to Gorbačov, kto povedal, že sa môžu ďalej stretávať a nemusia vždy podpísať dôležitú dohodou. Také bolo aj stretnutie v Reykjavíku o rok neskôr. Skončilo sa bez konkrétnych výsledkov, ale položilo základ na vypracovanie zmlúv o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu. (mch)