Posledný vývoj v najväčšej európskej krajine vyvolal na Západe viac pochybností. Najčastejšie sa spomína prevzatie olejárskeho gigantu Jukos do rúk štátnej spoločnosti a uväznenie jeho šéfa Michaila Chodorkovského. Neočakáva sa, že by Putin v prípade Jukosu ustúpil. "Každý si musí uvedomiť, že Rusko má právo chrániť svoje ekonomické záujmy," povedal nedávno minister zahraničia Sergej Lavrov. Obavy vzbudili aj ústavné zmeny, po ktorých regionálne voľby gubernátorov nahradil direktívny výber z Kremľa. Médiá sú takmer pod úplnou kontrolou Kremľa.
Rastúci vplyv Západu
Rusku sa nepozdáva budovanie amerického obranného systému v Európe, najmä v Poľsku. Moskva slovám o obrannom štíte pred totalitnými krajinami príliš nedôveruje a nie je nadšená ani z budovania amerických základní v strednej Ázii a zo širokej spolupráce s Gruzínskom. Putin sa nechce vzdať vplyvu v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Príkladom sú voľby na Ukrajine, kde sa angažoval v prospech prokremeľského kandidáta. "Oranžová revolúcia" nakoniec vyniesla na vrchol prozápadného Viktora Juščenka, čo považujú viacerí v Rusku za výhru Západu a USA.
Severná Kórea a Irán
Severná Kórea nedávno oznámila, že má jadrové zbrane a pozastavila rozhovory na čele s USA. Očakáva sa spor o Irán. Washington sa obáva, že ruská pomoc pri výstavbe jadrového reaktora a dodávanie jadrového paliva sa môžu skončiť výrobou nukleárnych zbraní. Moskva sa obchodu za miliardu dolárov nemieni vzdať a tvrdí, že obavy nie sú na mieste.
Vojna v Iraku
"Ruský prezident určite spomenie Irak, ktorý sa podľa neho stal ďalšou fabrikou na terorizmus a použije tento argument, prečo by sa nemal iránsky problém riešiť silou," tvrdí Safrančuk. Putin sa podľa denníka Nezavisimaja Gazeta bude chcieť ubezpečiť o splatení aspoň časti irackého dlhu.
Zbrojná dohoda
Ministerka zahraničia USA Condoleezza Riceová a minister zahraničia Sergej Lavrov spolu podpíšu dohodu o sprísnení kontroly prenosných systémov. Neobmedzia však predaj iných zbraní do krajín, ktoré má Washington na čiernej listine. Šéf štátnej spoločnosti na vývoz zbraní Rosoboronexport Sergej Čemezov tvrdí, že dohoda podpísaná v Bratislave obmedzí predaj ručne odpaľovaných protivzdušných striel.
Členstvo WTO
Moskva sa už dlhšie snaží o členstvo vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Putin sa bude snažiť Busha presvedčiť, že Rusko je pripravené na plnoprávne členstvo. "Putin chce zavŕšiť prijatie do WTO do polovice roku 2006, keď Rusko hostí summit štátov G 8," povedal nedávno ruský vyjednávač Medvedkov. (rek)