patrilo v uplynulých mesiacoch k najpriamočiarejším oponentom amerického zásahu v Iraku.
Aj protiamerických demonštrantov bolo v Bruseli akosi menej - možno to okrem nepriedušného obsadenia centra spôsobilo aj nevľúdne počasie.
Pre Belgicko je nálada znamením veľkej zmeny. Stačí si spomenúť na rok 2003 a zdvihnutý ukazovák Bushovho ministra obrany Donalda Rumsfelda, keď sa vyhrážal presťahovaním sídla NATO do inej krajiny, pokiaľ Belgičania nezmenia svoj zákon o univerzálnej trestnej zodpovednosti. Žalobu za zločiny proti ľudskosti vtedy podali na bruselskom súde dokonca aj na Georgea Busha seniora, bývalého prezidenta USA. Zákon však napokon upravili tak, aby sa niečo také nemohlo stať.
Obyvateľov Bruselu včera zaujala informácia, že v meste možno nebude dostatok peňažnej hotovosti, pretože k tisíckam policajtov a príslušníkov Bushovej ochranky povolali aj strážcov, ktorí v obrnených autách rozvážajú peniaze do bankomatov. Americký hosť pokazil obchody aj reštauráciám v blízkosti miest, do ktorých americký prezident zavíta, či ktorými prejde. Otvorené síce mať budú, problém je, že cez kordóny ťažkoodencov a desiatky kovových bariér sa k nim zákazníci budú len ťažko prebíjať.
Napriek tomu majiteľ bruselskej krčmičky vyhlásil, že svoj podnik nezatvorí, hoci mu vraj za to bezpečnostní agenti ponúkli odškodné 1500 eur. Zdalo sa mu to málo. Namiesto peňazí by vraj bral, keby k nemu americký prezident dorazil na večeru. (čtk, r)