KOŠICE - Doteraz najväčší počet priestupkov od roku 2000 zaznamenali vlani v Košickom kraji. Pracovníci obvodných úradov riešili 9238 prípadov, čo v porovnaní s rokom 2003 predstavuje nárast o viac ako 15 percent. Prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný označil informácie, ktoré tvoria súčasť pripravovanej Správy o bezpečnosti v Košickom kraji, za alarmujúce.
Východniari sa najčastejšie dopúšťajú prehreškov proti občianskemu spolunažívaniu a proti majetku. Z analýzy vyplýva, že najviac práce pri riešení priestupkov majú úradníci v okresoch Trebišov a Michalovce, ktoré sú najviac postihnuté zlou sociálno-ekonomickou situáciou a vysokou mierou nezamestnanosti.
Podľa vyjadrenia vedúcej odboru všeobecnej vnútornej správy a živnostenského podnikania krajského úradu Emílie Župíkovej množia sa najmä krádeže poľnohospodárskych produktov z polí a zo záhrad, kovového šrotu z výrobných hál a skladov bez ohľadu na to, či sa v nich pracuje, krádeže tovaru v obchodoch a supermarketoch. "Týchto priestupkov sa dopúšťajú aj celé rodiny," povedala Župíková.
Pokuta ako sankcia, ktorú môže úrad uložiť až do výšky 10-tisíc korún, je podľa doterajších skúseností málo efektívna. Hoci ich vlani uložili v kraji v celkovej sume viac ako 3,8 milióna korún, len v štvrtine prípadov sa ich podarilo vymôcť.
Krajský úrad preto chce v rámci prípravy novely zákona o priestupkoch dať návrh, aby si občan, ktorý sa dopustil priestupku, mohol vybrať medzi pokutou a verejnoprospešnými prácami.
Podľa názoru Župíkovej by aj výplata sociálnych dávok mohla byť podmienená uhradením uloženej pokuty vo forme odpracovania určitého počtu hodín v rámci verejnoprospešných prác.
(sen)