Pacientom s infarktom mozgu v nitrianskej nemocnici sedem rokov podávali liek Actilyse, čo nebol na túto liečbu schválený. Na liečbu srdcového infarktu a infarktu periférnych ciev bol síce u nás od roku 1992 registrovaný, no na liečbu infarktu mozgu ho schválili až vlani. Ministerstvo zdravotníctva a Úrad pre dohľad nad zdravotníckou starostlivosťou prešetrujú, či nešlo o nedovolenú liečbu.
"Odmietame obvinenie, že sme robili pokusy na ľuďoch. Liečime podľa najnovších poznatkov medicínskej vedy," tvrdí riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Viktor Žák. "Mozgový infarkt ako jedno z najťažších neurologických ochorení vzniká v dôsledku upchatia mozgovej tepny. Actilyse ju spriechodní, ak sa liek podarí podať pacientom čo najrýchlejšie. Pacientov a ich príbuzných sme o podaní lieku informovali a súhlasili s ním. Liek sme podali 93 pacientom, z ktorých až 45 nemali žiadne alebo len minimálne následky," hovorí prednosta Neurologickej kliniky v Nitre Miroslav Brozman.
Liek však treba podať do troch hodín od infarktu, inak hrozí riziko zakrvácania. "Kým riziko predstavuje asi päť percent, prínos pre pacienta je oveľa vyšší. Actilyse sme podali v priemere do 2 hodín 40 minút," hovorí Brozman.
Brozman, ktorý je aj predsedom výboru sekcie na mozgovo-cievne ochorenia pri Slovenskej neurologickej spoločnosti, publikoval výsledky liečby doma i v zahraničí. Na výbore neurologickej spoločnosti žiadal, aby sa táto liečba stala štandardom. Vypracoval aj návrh mozgovo-cievneho programu, ktorý s touto liečbou počíta a výbor Slovenskej neurolgickej spoločnosti ho schválil v roku 1997. Súčasťou metodického pokynu rezortného ministerstva sa však nestal. "V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva pripravujem inováciu programu, aby sa táto liečba stala dostupnou pre slovenských pacientov," hovorí Brozman.
Liek sa používa v renomovaných zdravotníckych zariadeniach v Európe a v Amerike od roku 1995. Keď ním o tri roky neskôr začali oficiálne liečiť v Českej republike, začala ho využívať aj neurológia v Nitre.
Úrad pre dohľad nad zdravotníckou starostlivosťou sa v čase vyšetrovania k prípadu oficiálne nevyjadruje. (bej)