ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
ať zastaralé lieky, ktoré sa už v Európskej únii nepoužívajú, ale naši lekári si na ne tak zvykli, že bez nich už nevedia liečiť."
V českom odbornom časopise Klinická prax sa nedávno objavil článok upozorňujúci na riziká generických liekov, ktorých zložky sa získavajú z najlacnejších zdrojov z Indie, Číny, Filipín a Brazílie. Podľa autora sa aj v jednej šarži lieku môžu objaviť rozdiely v čistote. Až 60 percent liekov spotrebovaných vlani na Slovenku boli generiká.
V krajinách tretieho sveta majú veľké medzinárodné firmy laboratóriá alebo časti výrobných prevádzok. Výroba ich tam totiž vyjde lacnejšie. Napríklad India do minulého roku neuznávala medzinárodnú patentovú ochranu a domáce firmy zarábali na výrobe kópií originálnych liekov.
V článku z odborného časopisu sa spomína aj prípad spred desiatich rokov, keď na Haiti umrelo 56 detí potom, čo užili znečistený paracetamolový sirup. Autor tvrdí, že úrady, ktoré lieky registrujú, nemajú šancu zistiť všetky nedostatky, lebo kontrolujú len písomnú dokumentáciu.
Riaditeľ nášho Ústavu na kontrolu liečiv Ľudevít Martinec hovorí, že keď treba, kvalitu preveria aj experimentálne. Nežiaduce účinky ústavu hlásia lekári a podľa Martinca k vážnym situáciám nedošlo. Pripúšťa, že lekári by mohli byť aktívnejší.
Podľa šéfa asociácie súkromných lekárov Ladislava Pázstora sa už stalo, že pacienti na generikum reagovali napríklad vyrážkami. "Ak sa to pri jednom lieku stalo viackrát, tak ho už nepredpíšem." Takéto prípady však vraj nie sú časté a viac ako 90 percent generík funguje dobre. Ak bude nežiaducich reakcií viac, mala by sa podľa neho urobiť štúdia, čo ich spôsobilo.
Profesor Pavol Švec, vedúci katedry toxikológie na farmaceutickej fakulte, hovorí, že mnohé firmy v krajinách tretieho sveta spĺňajú najprísnejšie kritériá kvality a majú certifikáty amerického úradu pre lieky a potraviny. "Určite sa nemôže stať, že by povolené limity nečistôt prekračovali normu. Taký výrobca by už nič nepredal a navyše by čelil súdnym sporom, lebo je za kvalitu zodpovedný," povedal.
Nežiaduce účinky sa objavujú aj pri originálnych liekoch. Minulý rok stiahla firma Merck z trhu liek na Alzheimerovu chorobu Vioxx, lebo zvyšoval riziko infarktu. (dro)