Išlo však len o konzultatívne referendum: dokument musí ešte ratifikovať parlament. Očakávalo sa, že tri štvrtiny Španielov povedia euroústave áno. Krajina je skôr proeurópska a euroústavu podporili všetky relevantné politické strany.
Otázna bola len voličská účasť. Očakávalo sa, že príde menej ako polovica z 35 miliónov voličov. Keďže referendum bolo len poradné, mnoho Španielov nepovažovalo za nutné prísť k hlasovacím urnám. Problém bol aj v tom, že ľudia nepoznali text ústavy a nevedeli, o čom sa hlasuje. 90 percent voličov pripúšťalo, že o ústave nevie takmer nič.
"Každý hlas platí," vyzýval socialistický ministerský predseda José Luis Zapatero, aby ľudia išli hlasovať. Španielsko podľa neho potrebuje jednoznačný súhlas s ústavou, aby sa zvýšil jeho vplyv v Európe.
Kritici však hovoria, že napriek tomu, že vláda rozdávala informačné letáky dokonca aj na futbalových štadiónoch a téme sa sústavne venovali médiá, boli Španieli o dokumente informovaní len povrchne.
Väčšina z 25 členských krajín únie nebude referendum o ústave robiť a nechá dokument schváliť v národných parlamentoch. Česko sa zatiaľ nerozhodlo a referendum je jednou z možností. Referendum usporiada napríklad tiež Francúzsko. Dokument už schválili parlamenty v Litve, Maďarsku a Slovinsku.
Včerajšie španielske hlasovanie malo podľa eurooptimistov povzbudiť krajiny, v ktorých sa tiež očakáva referendum. (mik, čtk)