Predseda ľudovcov Kalousek (vľavo) hovorí s novinármi po rokovaní, na ktorom Grossa vyzval na odchod. FOTO - ČTK
Česká vládna kríza trvá. Menšia koaličná strana, kresťanskí demokrati, v sobotu vyzvali premiéra a predsedu sociálnej demokracie Stanislava Grossa na odstúpenie. Gross odišiel na dovolenku, aby dal ľudovcom čas na zmenu stanoviska. Tí na požiadavke trvajú, aj keď zároveň stále opakujú, že z koalície odísť nechcú.
Gross však v sobotu odpovedal, že neodstúpi a vedenie jeho strany sa za neho opäť postavilo. Premiér naopak na rezignáciu vyzval troch ľudoveckých ministrov vo vláde. Ak tak neurobia sami, chce ich nechať odvolať prezidentom Václavom Klausom.
Predseda ľudovcov Miroslav Kalousek zase pre zmenu opakuje, že ich ministri zostávajú vo vláde. "Týmto krokom by sme dosiahli iba to, že by pokračovala menšinová vláda Stanislava Grossa podporovaná komunistami," tvrdí.
Nový zvrat nastal po zdanlivom uzmierení Kalouska a Grossa na ich piatkovom stretnutí. V stredu ľudovci sociálnu demokraciu vyzvali, aby uvažovala o výmene premiéra. Aféry okolo Grossovho bytu a hlavne podnikania jeho manželky totiž podľa nich ohrozujú akcieschopnosť vlády a dobré meno Českej republiky. Včera Kalousek potvrdil, že chcú predísť pochybnostiam o pripravovanej privatizácii Českého Telecomu. O ten má záujem aj finančná skupina, vlastniaca banku, ktorá za nezvyčajných okolností požičala milióny premiérovej manželke.
Predsedníctvo sociálnych demokratov však výzvu rázne odmietlo, a ľudovci potom dva dni vysvetľovali, že to bol vlastne iba návrh, aby sa najväčšia vládna strana nad podobnou možnosťou zamyslela. Ak to však neurobí, nič sa nestane, oni zostanú vo vláde. V sobotu bolo všetko inak. Na stretnutí vedení oboch strán, iniciovanom ľudovcami, Kalousek Grossa jasne vyzval na odstúpenie.
Včera premiér opäť vyhlásil, že považuje za nemožné, aby ľudovci, spochybňujúci jeho dôveryhodnosť, vo vláde zostali. "Ak neodíde kritizovaný nadriadený, musí odísť podriadený, ktorý ho kritizoval," povedal Gross pre Českú televíziu. Premiér tiež tvrdí, že je pripravený viesť menšinovú vládu bez ľudovcov. Tá by podľa neho nemusela parlament požiadať o nové vyslovenie dôvery.
Večer Gross o priebehu krízy rokoval s prezidentom, ktorý sa práve vrátil z cesty po Blízkom východe. Klaus už dopredu oznámil, že s menšinovou vládou s neurčitou parlamentnou podporou nebude súhlasiť.