DUBNICA NAD VÁHOM - Dubnická environmentálna spoločnosť spustila už takmer pred dvoma rokmi unikátny projekt. Všetkých deväť dubnických základných a stredných škôl vybavila dokopy viac ako šesťsto zbernými nádobami na triedenie odpadu. Školy získali samostatné kontajnery na papier, plasty, kovy, biodpad, sklo, batérie a farby. Žiaci sa tak mali naučiť separovať, školy zas ušetriť finančné prostriedky za vývoz odpadu. Za likvidáciu separovaných surovín sa totiž v meste neplatí. Projekt, ktorého náklady sa vyšplhali takmer na štvrť milióna korún, teraz aktivisti vyhodnocujú. V prípade, že sa neukáže jeho úspešnosť, zberné nádoby spoločnosť zrejme ponúkne školám v inom meste.
Podľa riaditeľky Adriany Vančovej z dubnického gymnázia projekt už asi tri štvrte roka nefunguje. "Žiaci sa stále obmieňajú a zo strany organizátora už nie je taká snaha šíriť medzi študentmi osvetu," myslí si. V praxi to na škole podľa nej funguje tak, "že kontajnery, kde sa hádže všetko, sú plné a separované zberné nádoby zívajú prázdnotou." Podľa hlavného aktivistu Dubnickej environmentálnej spoločnosti Mareka Kurinca však čiastočný neúspech projektu súvisí najmä v nedomyslenosti systému zodpovednosti na samotných školách.
Dubnický projekt sa však podľa Kurinca nedá označiť ako celkom neúspešný. Školy podľa neho zaplatili v minulom roku za odpady až o 59-tisíc korún menej ako v roku 2002, "a to i napriek tomu, že sa v meste zvýšili poplatky za zvoz odpadu". (mp)