Čo urobí Enel ako prvé po prevzatí väčšiny akcií v Slovenských elektrárňach? Máme očakávať prepúšťanie, audity, okamžitú výmenu manažmentu, prehodnocovanie zmlúv?
"Naše úplne prvé kroky po uzatvorení obchodu budú vypracovanie dohody o spolupráci s vládou o plánoch rozvoja a ďalších investíciách v Slovenských elektrárňach."
Enel naznačoval ochotu dostavať jadrovú elektráreň v Mochovciach. Robili by ste takéto vyhlásenia, aj bez naliehania ministra Ruska?
"Na Slovensku sme preto, aby sme investovali, aby sme zlepšili Slovenské elektrárne a taktiež preto, aby sme priniesli nové investície konkrétne do jadrového sektora, čo považujeme za dlhodobú investíciu. Z týchto dôvodov dôkladne preskúmame a vyhodnotíme konkurenciu 3. a 4. bloku Mochoviec a následne budeme pripravení investovať do projektu."
Ako vidíte jadrovú budúcnosť Slovenska?
"Slovensko má veľmi silný jadrový potenciál a my sa zameriame na jeho ďalšie zveľadenie a rozvoj. Po uzavretí Kjótskej dohody hodnota tohto potenciálu ďalej rastie."
Taliansko je známe ako krajina závislá od dovozu elektriny. Budete to prioritne zohľadňovať pri prípadnom vývoze nadprodukcie zo Slovenska?
"Čo sa týka potenciálu využitia energie z jednej krajiny do druhej, je tu teoretická možnosť použitia vyprodukovanej energie zo Slovenska v Taliansku, ale takáto možnosť je výrazne limitovaná nedostatočným prepojením na území Rakúska."
Ako budete riešiť situáciu, keď aj Slovensko začne pociťovať nedostatok vlastnej elektriny?
"Našou prioritou je zapracovať na zamedzení vzniku potrieb importu energie pre Slovensko. Môžeme potvrdiť, že sme pripravení investovať na zabezpečenie kapacitných potrieb krajiny na základe potrieb a kritérií trhu."
Enel sa netají svojimi akvizičnými ambíciami. Považujete kúpu Slovenských elektrární za akýsi prvý krok k ďalšej expanzii smerom do Česka a cez ČEZ na Balkán?
"Naša stratégia v regióne bude vyprofilovaná v dohode s naším partnerom, vládou Slovenska, ktorej hlavným cieľom je rast produkcie Slovenských elektrární."
(tc)