Z peňazí programu Obnovme si svoj dom v lete rekonštruovali napríklad dominantu historického centra Trnavy - mestskú vežu. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Pomôcť našim pamiatkam prežiť by mali aj peniaze z programu Obnovme si svoj dom. Minister kultúry Rudolf Chmel však nedávno pripustil, že pri rozhodovaní o tom, komu peniaze pôjdu, boli rôzne tlaky - aj z prostredia ANO. "Tlaky neboli centrálne, ako skôr z regionálnych štruktúr, a navyše nielen z prostredia ANO," povedal pre TASR.
O grantoch na obnovu pamiatok rozhodovala nezávislá komisia z odborníkov - pamiatkarov, ale podľa našich zistení komisia v minulom roku nepreskúmala všetky projekty, ktoré majú teraz získať dotáciu, a niektoré, čo neodporučila, sú odrazu úspešné.
Na počiatku bola zmena
Do programu Obnovme si svoj dom sa okrem štátu rozhodol prispieť aj Slovenský plynárenský priemysel a Nadácia SPP sumou 100 miliónov korún. Zmiešaná komisia zástupcov ministerstva kultúry, hospodárstva a plynárov v auguste na dvakrát rozdelila "všetky naplánované prostriedky", hovorí šéf sekcie kultúrneho dedičstva na ministerstve Martin Kováč.
V polovici novembra však ministerstvo kultúry úspešných uchádzačov informovalo, že z peňazí SPP a Nadácie SPP im zaplatia už vykonané práce, ale náklady na dokončenie opráv pamiatok zadotuje ministerstvo z rozpočtu na rok 2005. Zmenou sa uvoľnila viac ako polovica "daru" SPP a Nadácie SPP na iné projekty.
Rusko nič nevie, návrh dal Chmel
Minister hospodárstva Pavol Rusko vylúčil, že by zmeny navrhol on. "Musíte sa to opýtať zmiešanej komisie, ja o tom nič neviem," povedal ešte koncom minulého roka.
Zo zápisnice z tretieho zasadania zmiešanej komisie zo 7. decembra 2004 však vyplýva, že za dodatočnými úpravami "pravidiel hry" stojí práve Ruskovo ministerstvo. Medzi druhým augustovým zasadnutím komisie a tretím decembrovým totiž zástupcovia ministerstva kultúry, hospodárstva a SPP rokovali ešte raz. "Rokovanie inicioval rezort hospodárstva s cieľom doplnenia podstatných kritérií rozhodovania o podpore projektov aj o aspekty ďalšieho následného ekonomického využitia kultúrnej pamiatky v prospech daného regiónu, t. j. možnosť podpory turizmu, tvorba nových pracovných príležitostí, podpora sekundárnych podnikateľských príležitostí," píše sa v decembrovej zápisnici.
Ani z tejto kostrbatej vety nie je jasné, prečo bolo treba prerozdeliť už raz rozdelených zhruba 64 miliónov od SPP a Nadácie SPP na 38 nových projektov. Podľa zápisnice nové projekty šéfovi SPP navrhol Chmel a zmiešaná komisia ich okrem dvoch navrhla podporiť.
Zoznam sa stratil
Na žiadosť SME, aby ministerstvo kultúry poskytlo zoznam projektov, prišla odpoveď, že sa "fyzicky nenachádza v budove ministerstva". Rezort však poskytol tzv. druhý balík žiadostí s tým, že sú v ňom aj niektoré projekty, ktoré predložil šéfovi SPP minister Chmel, zo "strateného" zoznamu.
Ide o 40 projektov za takmer 50 miliónov korún. Z toho šesť spolu za 17,8 milióna nikdy neposúdila odborná komisia, asi preto, že boli na ministerstvo kultúry doručené neskoro. Desať projektov za 9 miliónov korún odborná komisia neodporučila podporiť, zvyšok síce podporiť odporúčala, no v niektorých prípadoch nižšou sumou, akú im napokon priznali.
Plynári majú teraz s úspešnými uchádzačmi uzavrieť zmluvy. Na rozdelení ďalších zhruba 15 miliónov korún z fondu SPP sa vraj ešte pracuje.
Ministerstvo v omyle?
Medzi schválenými projektmi, ktoré však odborná komisia neodporučila podporiť, alebo o nich vôbec nerokovala, sú aj záujemcovia s väzbami na KDH a SDKÚ.
Príznačným na celej záležitosti je fakt, že kým na prvých dvoch augustových stretnutiach zmiešanej komisie rezort hospodárstva zastupoval Marián Bujna, na treťom, kde sa znovu delili peniaze, bol už prítomný riaditeľ kancelárie ministra hospodárstva Milan Cigáň. Ten podľa zápisnice povedal, že "určitý čas narábali s nesprávnou informáciou, nakoľko predpokladali, že v rámci zmluvy o spolupráci SPP a Nadácia SPP poskytne na podporu projektov celkovú sumu 200 miliónov korún. Zmluva o spolupráci však špecifikuje objem 100 miliónov Sk".
Zmluvu o 100-miliónovej podpore pritom ministerstvo, SPP a Nadácia SPP podpísali už 14. júla minulého roka. Ministerstvo hospodárstva teda narábalo s nesprávnou informáciou takmer pol roka.
Výška daru plynárov na obnovu kultúrnych pamiatok sa nakoniec nemenila, zmenili sa len niektorí obdarovaní.