Prezident George W. Bush počas rozhovoru s redaktormi veľkých európskych denníkov. Zľava: Phillipe Gelie z Le Figaro, Alec Russell z Daily Telegraph, Klaus Dieter Frankenberger z Frankfurter Allgemeine Zeitung, Matúš Kostolný z denníka SME, Andrej Sitov z agentúry ITAR-TASS, ďalej hovorca Bieleho domu Scott McClellan a šéf komunikaãného odboru Dan Bartlett. FOTO BIELY DOM – PAUL MORSE
Sedel rozvalený v koženej stoličke, nohu mal preloženú cez nohu a celý čas žartoval. Kovboj v Bielom dome. George Bush sa 45 minút venoval piatim európskym novinárom. Medzi nimi bolo aj SME.
Bol uvoľnený a žoviálny. Gestikuloval, smial sa. Všetkých oslovoval krstným menom. V malej miestnosti, ktorá nesie meno po prezidentovi Theodorovi Roosveltovi a ktorú zdobí jeho vyznamenanie za chrabrosť v americko-španielskej vojne a Nobelova cena mieru, pôsobil až neuveriteľne ľudsky a normálne. Zrazu to bol seriál Západné krídlo v realite.
Pred sebou mal pohár s kokakolou. V jednom momente sa napil a do úst si vtiahol aj kocku ľadu, ktorú potom rozhrýzol. Akoby vonku nebolo pár stupňov pod nulou. Pritom o zime hovoril niekoľkokrát. Opakoval, že v Bratislave čaká tuhú zimu a on je teplomilný. Odchovaný na horúcom texaskom juhu.
Počas rozhovoru bol pri prezidentovi šéf komunikačného odboru Dan Bartlett, poradca pre národnú bezpečnosť Steve Hadley a hovorca Scott McClellan. Prišli z dverí, za ktorými je asi preslávená Oválna pracovňa.
Celý rozhovor mal napriek tomu pod kontrolou len on. Ostatní traja muži nepovedali ani slovo. Prezident jasne určoval, kto sa bude pýtať, a sám sa aj rozhodoval, na čo vlastne odpovie.
Po trištvrte hodinke buchol do stola, postavil sa a rad za radom všetkým podal ruku. Kolega z britského denníka Daily Telegraph vtedy z igelitového vrecka vytiahol dve detské knihy a požiadal ho, či by ich nemohol aj s venovaním podpísať pre jeho dve deti.
Šesťročný syn je vraj jeho veľký fanúšik, čo v Európe nie je akurát zvykom.
"Napíšte, že pre Munga," hovorí Alec, ktorý je stálym spravodajcom vo Washingtone.
"Mungo, aké to je meno?" pýta sa Bush.
"Škótske."
"Predstavte si, že by som sa volal Mungo Bush." Ešte raz sa zastaví a začne hovoriť o tom, ako 14-ročný chalan jedno leto pracoval v Škótsku. "Pracoval som na ovčej farme. Raz tam zastavil autobus s americkými turistami. Pani s texaským prízvukom na mňa ukázala a povedala: aký malý škótsky chlapec."
Potom sa už naozaj otočil a odišiel. 45 minút s americkým prezidentom sa skončilo.
45 minút trvá jedna časť seriálu Západné krídlo. V televízii sa za ten čas stane podstatne viac, na živo je však predsa len naživo.
Autor: kos