Irackého šíita privážajú do nemocnice potom, ako ho včera zranil výbuch bomby v jednej z dvoch bagdadských mešít, ktoré si vybrali za cieľ atentátnici. Útoky si vyžiadali desiatky mŕtvych. FOTO - REUTERS |
Ani zatvorené hranice a prísne bezpečnostné opatrenia neochránili irackých šíitov, ktorí oslavujú svoj hlavný sviatok Ašúra, od násilností. Včera prišli samovražední atentátnici k dvom mešitám v Bagdade a jednej procesii a tam sa odpálili. Ďalší samovrah zaútočil na policajnú stanicu. Pri útokoch zomrelo najmenej 30 ľudí, niekoľko desiatok ľudí zranili. Iracké policajné zdroje hovoria až o 60 obetiach. Ide o najkrvavejšie útoky od januárových parlamentných volieb.
Útoky voči šíitom sa očakávali: minulý rok počas tohto sviatku zomrelo pri útokoch v Bagdade a šíitskom posvätnom meste Karabala najmenej 170 ľudí. Šíitske zhromaždenia sú častým terčom atentátov, ktoré majú teraz novú motiváciu: šíiti vyhrali voľby a ovládnu krajinu.
Aj preto si Iračania myslia, že za útokmi je sunnita Músa Zarkáví. "Boli to neveriaci wahábisti, učeníci Usámu bin Ládina, ktorí nenávidia šíitov. Boja sa nás," citovala agentúra AP Sárího Abdalláha, ktorého zranili pri výbuchu v mešite.
Podľa analytikov za útokmi skutočne mohol byť Zarkáví, ktorý sa vyhlasuje za spojenca al-Káidy v Iraku: prioritne si vyberá šíitske ciele a teraz sa usiluje ukázať, kto ovláda Irak. Rovnakú motiváciu však majú aj ďalšie odbojné skupiny. Ani tie nie sú spokojné s vývojom v Iraku, ani s tým, že sa im nepodarilo prekaziť iracké voľby.
Výbuchy však tiež ukazujú, že šíitom sa výrazné víťazstvo vo voľbách môže vypomstiť: sunniti sa s tým nechcú zmieriť a budú ich torpédovať teroristickými útokmi. Aj preto umiernení šíitski politici vyzývali veriacich, ktorí sa zúčastnili na náboženských pochodoch, aby na nich nevyvolávali politické heslá a príliš okato sa netešili z víťazstva.
Šéf Zjednoteného irackého spojenectva Abdel Azíz Hakíma, ktoré dostalo najviac hlasov, vyzýval na tradičnej piatkovej pobožnosti Iračanov k jednote a hovoril o tom, že do vedenia krajiny by sa mali zapojiť aj sunniti.
Utvorenie aspoň zdania jednoty a boj proti teroristom na irackom území budú jednou z veľkých výziev novej irackej vlády. Tá sa zostavuje pomaly, rovnako ako sa vyjednáva o postoch prezidenta a viceprezidentov. Šíitski politici sa snažia rozptýliť podozrenia z rozpadu svojej koalície a tvrdia, že o niekoľko dní dospejú k dohode o ich obsadení.
Uniesli indonézskych novinárov
JAKARTA - Dvoch indonézskych novinárov uniesli včera pri západoirackom meste Ramádí. Ide o 26-ročnú televíznu reportérku Meutyu Hafídovú (na foto - Reuters) a kameramana. Oznámil to včera hovorca indonézskej vlády a potvrdila arabská televízna stanica al-Arabíja. Podľa svedkov zastavili ich auto muži v irackých vojenských uniformách. Na prepustenie žurnalistov apeloval indonézsky prezident Susilo Bambang Yudhoyono. Podľa neho nemá ich cesta nič s politikou a do Iraku prišli mapovať život v krajine počas prebiehajúceho šíitskeho sviatku. Doteraz poslednou unesenou novinárkou v Iraku bola Talianka Giuliana Sgrenová, ktorú zajala neznáma skupina začiatkom tohto mesiaca a v stredu s ňou zverejnila zatiaľ posledné video. (čtk, reuters)