American Funds podplácal brokerov
American Funds (AF), ktorý spravuje majetok v hodnote 450 miliárd USD, čo je 13,095 bilióna slovenských korún, porušoval pravidlá na obchodovanie s cennými papiermi. Podľa názoru Združenia amerických obchodníkov s cennými papiermi (NASD) tretia najväčšia americká fondová spoločnosť poskytovala tri roky obchodníkom provízie za to, že prednostne predávali jej cenné papiere. Údajne im za to poskytla 100 miliónov USD. AF obvinenie odmieta. Úplatky sa mali poskytovať prostredníctvom dcérskej spoločnosti Funds Distributors so sídlom v Los Angeles. Peniaze sa mali cez jej sieť poukazovať do 50 brokerských domov.
Bush vymení šéfa ekonomických poradcov, Mankiw odchádza
Biely dom včera tvrdil, že predseda Rady ekonomických poradcov prezidenta Georgea Busha Gregory Mankiw odstupuje z funkcie. Nový šéf ekonomických poradcov bude vynovaný v krátkom čase povedal hovorca Bieleho domu Scott McClellan.
"Skutočne máme Gregov rezignačný list," povedal hovorca na palube prezidentského lietadla Air Force One. "Samozrejme, budeme menovať náhradu a očakávame, že to bude skoro," dodal McClellan. K osobe nového šéfa sa nevyjadril.
Zdroje z Bieleho domu oznámili, že Mankiw sa vráti späť na Harvardovu univerzitu, kde predtým prednášal. Hlavným kandidátom na uvoľnenú funkciu je podľa zdrojov člen Rady guvernérov Federálneho rezervného systému Ben Bernanke.
Švédsky Electrolux plánuje premiestniť svoju výrobu na východPo drastickom poklese zisku v 4. štvrťroku chce najväčší výrobca domácich spotrebičov Electrolux premiestniť ďalšiu výrobu do krajín s nízkymi mzdami.V krajinách s vysokými mzdami by sa mohlo kompletne zatvoriť alebo presťahovať 13 až 14 fabrík. Či sa to dotkne aj nemeckej dcérskej spoločnosti AEG v Norimbergu s 2 800 zamestnancami, ešte nie je zrejmé.
Materská spoločnosť Electrolux zarobila v 4. štvrťroku podstatne menej predovšetkým vinou nákladov na reštrukturalizáciu a v tomto roku ráta s ďalším poklesom operatívneho zisku. Zisk pred zdanením sa znížil o 33,8 percenta na 1,052 miliardy švédskych korún, čo je v prepočte 4,4 miliardy slovenských korún. Výsledok bude zaťažený 300 miliónmi švédskych korún na zatvorenie fabriky na výrobu sporákov vo francúzskom meste Reims.
Nórska vláda predá časť akcií v ropnej spoločnosti Statoil
Nórska vláda informovala, že predá 4,6 percenta akcií ropného koncernu Statoil. Pri súčasnej cene akcie koncernu by za ne dostala 10,7 miliardy nórskych korún, čo je vyše 48,57 miliardy slovenských korún. Vláda predá 100 miliónov akcií tejto firmy, ale aj tak jej v nej zostane ešte 71,7-percentný podiel.
Ministerstvo energetiky oznámilo, že pri ich predaji bude spolupracovať s americkou bankou Merrill Lynch. Bývalý 100-percentný štátny podnik bol kótovaný na burze v Osle v roku 2001, keď podiel štátu vo firme klesol na 82 percenta. Vlani nórska vláda predala v jednom bloku 100 miliónov akcií Statoilu.
Nórsky parlament však pred časom rozhodol, že vláda si musí ponechať dvojtretinový podiel v tejto ropnej spoločnosti.
Šéf automobilky Fiat, Demel, opúšťa svoj post
Šéf automobilky Fiat Herbert Demel (na snímke) opúšťa po 15 mesiacoch svoje zamestnanie. Demel odchádza z Fiatu s okamžitou platnosťou, oznámil vo štvrtok večer koncern v Turíne. Bývalý šéf Audi nastúpil do Fiatu v októbri 2003, aby urýchlil sanáciu automobilky. Po nezhodách s Demelom teraz prevezme vedenie automobilovej divízie Fiat samotný šéf celého koncernu Sergio Marchionne.
Marchionne povedal, že tento krok je len logickým dôsledkom toho, aby sa všetky snahy koncentrovali na ozdravenie automobilky. Zároveň posilnil výroky, že Fiat v operatívnom roku 2004 dosiahne hranicu ziskovosti. O odchode Demela sa v automobilovom odvetví hovorilo už mesiac.
Marchionne Demelovi vytýkal, že sanácia Fiatu bola pomalá a že ju neuskutočnil dostatočne drasticky. Demel kompletne reštrukturalizoval deficitnú automobilovú divíziu Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Ferrari až minulú jeseň.