V dôchodkovej reforme majú ľudia nejasnosti

Na dôchodky sa rozhodlo sporiť zatiaľ zhruba pol milióna Slovákov. Infolinky v ôsmich dôchodkových firmách v týchto týždňoch neutíchajú. Tisíce ľudí volajú do callcentier a pýtajú sa na podrobnosti o zavádzanom dôchodkovom sporení. Denník SME oslovil ...

Odpovede na otázky týkajúce sa kapitalizačného piliera možno získať telefonicky na infolinkách ministerstva práce či ôsmich dôchodkových správcovských spoločností. O starobné dôchodkové sporenie majú jednoznačne záujem mladí ľudia vo veku do 30 rokov. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

Na dôchodky sa rozhodlo sporiť zatiaľ zhruba pol milióna Slovákov. Infolinky v ôsmich dôchodkových firmách v týchto týždňoch neutíchajú. Tisíce ľudí volajú do callcentier a pýtajú sa na podrobnosti o zavádzanom dôchodkovom sporení. Denník SME oslovil tri najväčšie dôchodkové firmy a zostavil rebríček najčastejších otázok volajúcich. Uverejnené odpovede vychádzajú z informácií poskytnutých ministerstvom práce a zo znenia zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dedenie

Jednoznačne najpálčivejším problémom ľudí je otázka dedenia dôchodkových úspor. Sporiteľ už pri podpise zmluvy určuje poberateľa svojich úspor, ktorý ich dostane v prípade jeho predčasnej smrti. V prípade, že v zmluve ako poberateľa neurčil nikoho, úspory sporiteľa sa stávajú predmetom dedičského konania rovnako ako iný jeho majetok.

Peniaze po sporiteľovi môžu byť dedené pozostalými alebo čerpané určenou osobou, len kým majú formu úspor. Keď ich už teda sporiteľ minie na zakúpenie produktu doživotne vyplácaného dôchodku v životnej poisťovni a následne zomrie, nemajú už čo pozostalí dediť. Ak na zakúpenie dôchodku sporiteľ nepoužije celú nasporenú sumu, tak zvyšné úspory budú ďalej jeho majetkom a budú sa môcť teda aj dediť.

Garancie

SkryťVypnúť reklamu

Zlé skúsenosti Slovákov s kolektívnym investovaním v minulosti vyvolávajú obavy, či bude štát za úspory ručiť. Štát utvoril pravidlá, ktorými dôchodkovým spoločnostiam striktne vymedzil, čo môžu s úsporami prostredníctvom penzijných fondov robiť. Na dodržiavanie týchto pravidiel dohliada Úrad pre finančný trh a depozitár, ktorým je licencovaná banka majetkovo neprepojená s dôchodkovou firmou.

Tunelovanie fondov je preto nepravdepodobné, no ak by k nemu aj došlo, Sociálna poisťovňa ručí za aktuálnu nasporenú sumu na osobných dôchodkových účtoch do výšky 100 percent. Celková výška náhrad škôd všetkých poškodených sporiteľov však nesmie presiahnuť 50 percent rezervného fondu solidarity Sociálnej poisťovne.

Krach

Starobné dôchodkové sporenie je dlhodobá záležitosť a správcovské firmy môžu časom aj skrachovať. Priebeh bankrotu dôchodkovej spoločnosti je presne stanovený zákonom a v žiadnom prípade sa nedotkne úspor klientov. Úspory budú totiž sústredené v penzijných fondoch, a z právneho hľadiska zostanú majetkom občanov. Dôchodková firma ich len spravovala a zhodnocovala investovaním na finančných trhoch. Takže sa na úspory nebude vzťahovať ani konkurz zbankrotovanej firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Vstúpiť či nie?

Na túto základnú otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Každý sporiteľ musí zvážiť výhodnosť 2. piliera sám. Ekonómovia označujú kapitalizačný pilier z dlhodobého hľadiska za výnosnejší, takže by mal zaručiť aj vyššie dôchodky. Na druhej strane s investovaním je spojené aj riziko poklesu hodnoty aktív nasporených na dôchodkovom účte.

Vo všeobecnosti sa však odporúča vsúpiť do kapitalizačného piliera ľuďom, ktorí ešte nemali 45 rokov. Starší by už pravdepodobne v novom systéme neboli dostatočne dlho na to, aby si našetrili na vyšší dôchodok, ako im ponúka prvý pilier. Takmer polovica dôchodkových sporiteľov, ktorých zatiaľ Sociálna poisťovňa zaregistrovala, je vo veku od 20 do 30 rokov.

Materská

Na rodičovskej dovolenke je podľa zákona ten, kto sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov alebo o zdravotne postihnuté dieťa do 7 rokov a nepracuje. Štát za ľudí na rodičovskej dovolenke platí dôchodkové odvody do Sociálnej poisťovne, ako keby zarábali 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku, teda okolo 9000 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Občania na materskej dovolenke môžu s dôchodkovou firmou podpísať plnohodnotnú zmluvu. Časť odvodov, ktoré dovtedy štát za nich platil do Sociálnej poisťovne (priebežný pilier), pôjde na ich osobný dôchodkový účet v zvolenej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Každý mesiac tak na účte nepracujúceho rodiča pribudne okolo 800 korún.

Nezamestnaný

Počas desaťročí sporenia môže sporiteľ prísť o zamestnanie. V takom prípade za neho nemá kto platiť odvody na starobné dôchodkové sporenie. Môže sa stať dobrovoľným platcom minimálnych odvodov. Ak sa rozhodne inak a v sporení nepokračuje dobrovoľne, o svoje úspory nepríde. Po opätovnom zamestnaní bude musieť v sporení pokračovať a bude si môcť doplatiť zmeškané splátky na sporenie z obdobia, kým bol bez práce.

SkryťVypnúť reklamu

Na poberanie dôchodku z druhého piliera je potrebné sporiť aspoň desať rokov. Ak niekto toľko rokov nepracoval a neplatil splátky na sporenie, peniaze mu budú po dosiahnutí dôchodkového veku vyplatené jednorazovo.

Odvody

Vstup do kapitalizačného piliera nestojí sporiteľa a zamestnávateľa ani korunu navyše. Dôchodková správcovská spoločnosť uloží na osobný dôchodkový účet sporiteľa len časť jeho dovtedajších odvodov. Celková suma odvodov sa teda nezmení, len sa rozdelí medzi priebežný a kapitalizačný pilier. (tv)

Najčastejšie otázky

Je možné úspory dediť? Aké sú garancie štátu? Čo sa stane s úsporami po krachu dôchodkovej firmy? Oplatí sa vstúpiť do druhého piliera? Môžu vstúpiť aj ženy na materskej? Zdroj: Dôchodkové správcovské spoločnosti

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu