ktorým lekári dokazovali bezúhonnosť doteraz, sú aj zahladené odsúdenia, teda aj podmienečné tresty. Keďže lekári sú odsudzovaní najmä na podmienečné tresty, po ich zahladení môžu povolanie vykonávať naďalej. Každé podmienečné odsúdenie sa v registri trestov zahladí do roka potom, ako sa skončí podmienka. Pri predkladaní odpisu by však lekári mali prísť o šancu vykonávať lekársku činnosť navždy.
"Je to diskriminačné," tvrdí prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Podľa neho by lekár mohol prísť o šancu vykonávať svoje povolanie, aj ak bol odsúdený za komunizmu, pretože sa nepáčil režimu. Komora chce zmenu zákona. Dragula argumentuje aj tým, že iné stavovské organizácie, napríklad advokáti odpisy predkladať nemusia.
V prípade trestného stíhania lekára by mala komora dostať od súdu upozornenie, že bol spáchaný trestný čin. Zákonnú povinnosť upozorniť na každú zmenu v podkladoch, na základe ktorých získal licenciu, má aj lekár.
Komora má odňať licenciu, ak lekár stratí svoju bezúhonnosť, odbornú či zdravotnú spôsobilosť, ak ju získal na základe nesprávnych údajov alebo nevykonáva povolanie v súlade so zákonom či etickým kódexom. Dragula hovorí, že návrh na odobratie licencie posielajú ministerstvu, vyšším územným celkom aj zdravotným poisťovniam, no komora "nemá spätnú väzbu, či bola licencia skutočne odobratá, nevieme, či sa nezamestnal tam, kde nemusí mať licenciu". Stáva sa, že "lekári pracovali aj bez licencie".
Za posledné tri roky odobrala komora asi štyri licencie ročne. Dôvodom bolo porušenie disciplíny - napríklad alkohol na pracovisku. Komora ukladá aj disciplinárne tresty. Za posledné tri roky dostala ročne priemerne 200 sťažností, týkali sa najmä poplatkov či neodborného a neetického správania. Komora uložila lekárom každý rok asi sedem pokút vo výške 5- až 20-tisíc. (haj)