BRATISLAVA - Lekára, ktorý zobral úplatok za pôrod, včera obžaloval špeciálny prokurátor. Minulý rok v januári žiadal od budúcich rodičov sedemtisíc korún. S políciou spolupracoval manžel rodičky, úplatok odovzdal pri jej vyšetrení v ružinovskej nemocnici. Minister vnútra Vladmimír Palko sa vtedy pochválil, že "polícia úspešne odhaľuje korupciu aj medzi lekármi".
Lekára obžalovali po viac ako roku, hrozí mu väzenie od jedného do piatich rokov, zákaz činnosti či peňažný trest.
Minulý rok za korupciu stíhali dvoch lekárov, v roku 2003 piatich, v roku 2002 dvoch. Častejšie sú lekári stíhaní za ublíženie na zdraví. Vlani ich bolo 25, rok pred tým 50, v roku 2002 až 54. Generálna prokuratúra ani ministerstvo spravodlivosti nevedia, koľkých z nich aj obžalovali a súdy uznali za vinných, pretože nesledujú prípady podľa profesie.
Za ublíženie na zdraví lekári väčšinou dostanú podmienečné tresty. Podľa sudcov totiž nejde o úmyselné konanie, ale o nedbanlivosť a lekári spravidla vedú bezúhonný život.
"Lekárka sa nedopustila v minulosti takéhoto trestného činu a nikdy nezanedbala starostlivosť," hovorí sudca martinského okresného súdu Mário Buksa, ktorý pred pár týždňami odsúdil lekárku z martinskej nemocnice na rok väzenia s odkladom na dva roky a na trojročný zákaz činnosti.
Podmienečné tresty v týchto dňoch dostali aj pôrodníčka a gynekológ z Prešova. "Rozsudok nie je ešte právoplatný, môžem iba povedať, že dostali podmienečné tresty a zákaz činnosti," hovorí sudkyňa Katarína Nemcová z Okresného súdu v Prešove. Rozhodovala o zodpovednosti za smrť Ľubice Tíňovej po pôrode.
Na rozsudok už deväť rokov čaká rodina Seleckých z Bratislavy, ktorej syn je možno vinou lekárov postihnutý.
Podmienečné tresty sa po skončení odkladu do roka automaticky zahladia a lekári môžu ďalej vykonávať povolanie. Ministerstvo zdravotníctva v reformných zákonoch presadilo zmenu - k žiadosti o licenciu lekári majú predkladať "odpisy" z trestného registra, v ktorých sú aj podmienečné tresty. Lekárska komora tvrdí, že ide o diskrimináciu. Rovnaký názor má aj prokuratúra - ak sa na niekoho hľadí ako na netrestaného, je diskrimináciou žiadať od neho odpis.
Slovenská lekárska komora si dala urobiť prieskum, podľa ktorého takmer 80 percent lekárov žije s obavami zo žalôb pacientov a cíti ich ako vážnu hrozbu počas celej praxe.
Koľko lekárov a zdravotníkov bolo obvinených
2002 | 2003 | 2004 | |
Počet lekárov a zdravot. pracovníkov, voči ktorým bolo vznesené obvinenie | 193 | 208 | 117 |
z toho:
z korupcie | 5 | 2 | 2 |
za ublíženie na zdraví z nedbanlivosti | 54 | 50 | 25 |
za neposkytnutie pomoci | 0 | 4 |
(ostatné boli trest. činy, ktoré nemusia súvisieť so zdravot. praxou)
(Zdroj: ministerstvo vnútra)
Ako dopadli niektoré prípady
Branie úplatku
Gynekológa Martina Š. obvinili z brania úplatku v januári minulého roka, včera ho prokurátor obžaloval. Lekár bratislavskej ružinovskej nemocnice a učiteľ Univerzity Komenského žiadal 7-tisíc za pôrod. Manžel rodičky, ktorý spolupracoval s políciou, odovzdal lekárovi peniaze v ambulancii, potom odišiel. Skôr, ako lekár ženu vyšetril, prešiel do vedľajšej kancelárie a zavolal sestričku. Po vyšetrení vošli do ambulancie policajti a lekára žiadali, aby im vydal peniaze. Ten tvrdil, že žiadne neprijal, našli ich až v tretej kancelárii. Lekár je naďalej v nemocnici, podľa riaditeľa Valeriána Potočného "došlo k porušeniu príkazov riaditeľa", preto vykonáva iba pedagogickú činnosť.
Smrť malej Sabínky
Po operácii srdca nastali u trojročnej Sabínky Môcikovej komplikácie, kardiológ preto nariadil prevoz do nemocnice. V martinskej fakultnej nemocnici ju vyšetrila lekárka Iveta L. a rozhodla, že ide o infekciu. Ráno dievča zomrelo. Sudca uznal lekárku za vinnú z trestného činu ublíženia na zdraví, lekárka sa odvolala. Sudca rozhodol o vine preto, že lekárka zanedbala určenie diagnózy, "nebrala do úvahy všetky signály, ktoré svedčili o inom ochorení" a neprivolala na pomoc odborníka, ktorý by jej pomohol. Môcikovci nežiadali náhradu škody, chceli len pravdu. Starý otec spokojný nie je, chce podať trestné oznámenie aj na komisiu martinskej nemocnice, ktorá prvá hodnotila konanie lekárky. Kolegovia konštatovali, že "určila diagnózu správne a správne ju liečila," hovorí sudca Mário Buksa. Lekárka z nemocnice sama odišla, dnes má pracovať v inom zariadení.
Smrť matky pri pôrode
37-ročná Ľubica Tíňová zomrela v prešovskej pôrodnici v septembri 2002. Po šesťhodinovom trápení porodila päťkilogramové dieťa, došlo však k poraneniu maternice a krvácaniu do brušnej dutiny. Pôrodníčka ani službukonajúci lekár to nezistili včas. Prešovská sudkyňa lekára Juraja P. a pôrodníčku Martu B. uznala v týchto dňoch za vinných. Zástupca riaditeľa nemocnice Vladimír Goč hovorí, že rozsudok ešte nedostali a riadia sa prezumpciou neviny, lekárka pracuje v nemocnici, lekár sám odišiel, má pracovať v ambulancii.
O chybe lekára rozhodujú deväť rokov
Ľubica Selecká sa vzdala práce a sama sa desať rokov stará o postihnutého syna Erika. Postihnutie mohla spôsobiť nesprávna starostlivosť lekárov. Súdny znalec potvrdil, že mu atrofoval mozog, lebo v nemocnici "nedostal adekvátnu a urgentnú liečbu". Rodina sa s nemocnicou súdi takmer deväť rokov, Ústavný súd potvrdil prieťahy v občianskom konaní, o prieťahoch v trestnom rozhoduje súd v Štrasburgu. "Začala som sa súdiť, lebo mi nikto nevedel povedať, aká je pravda. Myslela som, že polícia a súdy to zvládnu. Mám to po rokoch vzdať?" pýta sa matka. Myslí si, že vec sa ťahá preto, že žiadajú aj odškodnenie. (haj)