Medzikmeň je súčasť kmeňa umiestnená medzi podpníkom a odrodou. Niekedy sa nazýva aj medzištepenie alebo vložka. Jeho dĺžka býva od niekoľkých milimetrov až do 0,6 metra, no môže tvoriť aj celý kmeň. Závisí to od príčiny jeho použitia. Všeobecne platí, že čím je medzikmeň dlhší, tým viac ovplyvňuje naštepenú odrodu.
Najčastejším dôvodom pre použitie medzikmeňa je odstránenie neznášanlivosti (zlej afinity) zvolenej odrody s niektorým podpníkom. Medzi týmito genotypmi tvorí akýsi prostredník, umožňujúci vzájomné spolunažívanie. Môže to byť napríklad hruška Williamsova čáslavka, ktorá sa neznáša s dulovými podpníkmi. Ako medzikmeň v tomto prípade poslúži hruška Hardyho maslovka alebo Pastornica, ktoré majú dobrú afinitu s dulami aj s ostatnými odrodami hrušiek. Podobne medzikmeň zo St. Julien môže vyriešiť neznášanlivosť väčšiny podpníkov zo sliviek a myrobalanu s broskyňami i marhuľami. Tieto kombinácie sa musia totiž použiť pri pestovaní broskýň a marhúľ na ťažších vlhších a chladnejších pôdach alebo na stanovištiach s vyššou hladinou spodnej vody. Pre marhule je vhodný aj medzikmeň zo slivky Stanley, S-BO-1 alebo MY-KL-A a MY-VS-1. Teoreticky dobrú znášanlivosť zabezpečí aj nepatrná dĺžka medzikmeňa, čo sa využíva pri podvojnom očkovaní (nikolovaní).
Vážnym dôvodom pre uplatnenie medzikmeňa je aj potreba oslabiť vzrast a dosiahnuť skorší nástup rodivosti na bujne rastúcich semenných podpníkoch. Naplnenie tohto cieľa predpokladá väčšiu dĺžku slabo rastúceho medzikmeňa, ktorá má byť aspoň 0,15 metra. Príkladom je pestovanie jabloní na suchších stanovištiach s menej úrodnou pôdou bez možností doplnkovej závlahy. V tomto prípade použijeme niektorý semenný jabloňový podpník (napríklad J-KL-1 až 4) a medzikmeň z niektorého slabo rastúceho vegetatívneho podpníka jabloní (napríklad J-KL-E, J-TE-E, F, G, H alebo M 9 či M 27), na ktorý naštepíme zvolenú odrodu jablone.
Postup:
Pretože ovocné škôlky produkujú výpestky s medzikmeňom iba na zvláštnu objednávku, zručný záhradkár si ich môže urobiť sám. V jeseni alebo v predjarí vysadí vhodný podpník, ktorý v prípade slivky v júli, pri ostatných druhoch v auguste, naočkuje na spiaci púčik zvolený medzikmeň. Môže tak, samozrejme, urobiť aj vrúbľovaním v predjarí alebo začiatkom jari budúceho roka. V júli alebo auguste naočkuje na tento medzikmeň zvolenú odrodu. Postup urýchli, ak medzikmeň navrúbľuje na podpník štepením v ruke. Tento spôsob sa osvedčuje aj pri pestovaní stromčeka "na mieste", teda bez presádzania.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.