sa v nej bok po boku mená klasikov ako Erben, Neruda alebo Seifert spolu s modernou generáciou Magora, Ortena a Kryla a najmladších poetov súčasnosti.
Knižku, ilustrovanú fotografiami Jindřicha Štreita, do bratislavského Českého centra prišli okrem oboch editorov prezentovať aj recitátor Miroslav Kovářík s klaviristom Jakubom Knápkom a Radek Bláha z Českého rozhlasu.
Dvaja mladí zostavovatelia Ivan Petlan a Tomáš Lotocki priznávajú svoju inšpiráciu podobnou slovenskou zbierkou, ktorá vyšla pred viac ako 20 rokmi v Slovenskom spisovateli. Potom však prišla ponuka každoročnej Letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti. "Dohodli sme sa, že zostavíme knihu na tému Dieťa v českej poézii ako spoločný počin v rámci sprievodných akcií podujatia, pretože minulý rok boli jednou z hlavných tém letnej školy práve Dieťa a rozprávka," tvrdí Petlan.
"Mali sme málo času, knihu sme museli poskladať za pár mesiacov. Najťažšie bolo vybrať básne, lebo sme chceli, aby bola antológia vnútorne previazaná, čítavá," dodáva Lotocki .
Na dvesto päťdesiatich stranách sa tak ocitlo spolu asi štyristo básní od takmer 140 autorov od obdobia baroka po dnešok. Mená známe stoja pri menách neznámych, klasici vedľa mladých básnikov. Básne nie sú zoradené ani chronologicky, ani generačne. Prelínajúce sa tematické celky editori, ktorí sú sami básnikmi, nechceli rozdeľovať, takže nadväzujú na seba ako filmový pás. Tomáš, inak vášnivý rybár, mal na starosti výber zo staršej generácie poetov, Ivan, doktor prírodných vied a správca počítačovej siete, moderných básnikov. Listovaním v zbierke tak možno naďabiť aj na ich vlastné verše.
Erbenovské strašidelné balady, Fryntove slovné hračky alebo Holanove láskyplné texty a Magorove rozprávky z väzenia potešia a pobavia hlavne starších čitateľov, pretože tento básnický príbeh detí je určený hlavne pre dospelých. (dot)