Reklama sa nás pokúša presvedčiť o tom, že ak chcete mať pekný a útulný domov, musíte mať osviežovač vzduch. A tak používame v kúpeľniach, kuchyniach a na rôznych miestach domu či bytu osviežovače. A tak sa vyrábajú najrôznejšie druhy syntetických vôní: vône vyjadrujúce pohodlie (hrejúca vanilka, vianočný perník), vône čerstvého vzduchu (vodopád, les po daždi, či chladivé ráno), ovocia a najmä kvetinové.
Najbežnejšie sa používajú dva druhy osviežovačov - sprej alebo takzvaný wick type. Ten, na rozdiel od spreja, púšťa vôňu permanentne.
Produkty zahrnuté do kategórie osviežovače vzduchu (air freshener) však kvalitu vzduchu nezvyšujú. Naopak, vypúšťajú do neho množstvo exhalátov, ktoré v konečnom dôsledku oslabujú čuch, mnohé z nich dráždia nosné sliznice a vedú k vážnym zdravotným problémom. Okrem ľudí tým výrazne trpia aj domáce zvieratá, ktorých čuch je oveľa citlivejší než ľudský.
Výrobky, ktoré sú bežne na trhu k dispozícíí, neprešli žiadnym toxikologickým testovaním.
Európska spotrebiteľská organizácia BEUC (Bureau Européen des Unions des Consommateurs) dala v januári tohoto roku k dispozícii výsledky testov takmer osemdesiatich výrobkov na osvieženie vzduchu - od sprejov cez sviečky a elektrické rozprašovače až po vonné tyčinky. Výsledky boli alarmujúce. Len 8 výrobkov bolo hodnotených ako neutrálne. Ostatné obsahovali viac či menej škodlivé, toxické a rakovinotvorné látky ako formaldehyd, benzén a iné.
Formaldehyd bol zistený pri všetkých 13 testovaných elektrických rozprašovačoch a pri 13 z 15 vonných sviečok. U deviatich z testovaných výrobkov prekročila koncentrácia formaldehydu prípustnú hranicu.
Vyše šesťdesiat výrobkov obsahovalo látky, ktoré môžu vyvolať kožné alergie, v niekoľkých prípadoch boli výrazne prekročené hraničné hodnoty.
K útulnosti domácnosti prispievajú sviečky
Jedným z módnych trendov je používanie sviečok v interiéri. Malé, veľké, hranaté, guľaté. Voskové, gélové, voňavé. Na trhu ich je nepreberné množstvo. Kto používa sviečky často a necháva ich dlho horieť, mal by voliť radšej obyčajné, parafínové sviečky alebo sviečky s prímesou včelieho vosku. Zistilo sa totiž, že už dvojhodinové horenie vonných sviečok v miestnosti prevýšilo hodnoty škodlivín, ktoré sa dajú namerať na ulici s hustou automobilovou premávkou.
Gélové sviečky obsahujú 95 % minerálneho oleja a 5 % živice, horia neporovnateľne dlhšie naž tradičné druhy vosku, a majú tendenciu vyžarovať silnejšie teplo ako vosk. V gélových sviečach býva knôt s kovovou výstužou, na ktoré veľa výrobcov používa zinkové vlákno. Slovenská obchodná inšpekcia však zistila, že niektoré čínske výrobky používajú namiesto zinkovej výstuže výstuž z olova. Zistilo sa, že inhalácia a vdychovanie olovnatého prášku, ktorý sa usádza na nábytku v miestnosti, spôsobuje u detí duševné problémy, problémy s učením, nesústredenosť a rastovú retardáciu. Kvôli chýbajúcej legislatíve sa však spotrebieľ o zložení výrobku nedozvie nič, a podľa vzhľadu sa obsah prímesí v sviečke a v jej knôte rozoznať nedá.
Vo vonných tyčinkách spí démon
Výroba vonných tyčiniek je v Indii starodávnym, posvätným umením, ktoré podrobne popisujú indické Védy, dielo spísané pred tisícročiami. Vonné tyčinky sa pripravujú zo sušených kvetov, bylín, santalového dreva, kôry stromov a ďalších voňavých ingrediencií. Jednotlivé zložky sa najprv pomelú na veľmi jemný prášok. Potom sa k nim pridávajú esenciálne vonné oleje a med, čím sa získa jemná pasta. Tú potom ručným rolovaním nanášajú na tenké bambusové drievka a vonné tyčinky sa nechajú niekoľko dní schnúť na slnku.
V takto pracne pripravených voňavých tyčinkách však spí Benzo(a)pyrén, ktorý sa zo spánku prebúdza horením. Vonia po ružiach, santalovom dreve, jazmíne či iných orientálnych vôňach. Ako sa však zistilo pri teste, ktorý dala robiť česká Mladá Fronta Dnes, vonné tyčinky obsahujú rakovinotvorný benzo(a)pyrén, a to v relatívne vysokom množstve. Aj testovanie európskych spoltrebiteľských inštitúcií zistilo, že horiace osviežovače vzduchu sú najnebezpečnejšie. A z nich práve vonné tyčinky.
Lepšie dopadli elektrické osviežovače a spreje
Elektrické osviežovače skončili v testoch hneď za vonnými tyčinkami a sviečkami. Uvoľňujú zmesy škodlivín, niektoré síce vo malom množstve, ale kým sú v zásuvke tak nepretržite. Donedávna sa rôzne spreje alebo osviežovače vkladali priamo do zariadení vzduchotechniky. Dnes sa s tým možno stretnúť už zriedkavejšie, pretože u citlivejších ľudí spôsobujú tieto vône bolesti hlavy a malátnosť. Do tejto kategórie možno zaradiť i osviežovače vzduchu do áut, známe stromčeky.
Nevýhodou sprejov je zas to, že sa používajú v miestnostiach, ktoré často nemajú okná - na toalete či v kúpeľni. Keď už bez vône nevydržíte, použite ju pri odchode z miestnosti, nie pri príchode.
Vzduch možno osviežiť i bezpečne
Najjednoduchšia rada znie - udržiavať domáce či pracovné prostredie čisté a dobre vetrané a pravidelne odstraňovať zdroje zápachu. Ľahko dostupné a bezpečné prostriedky sú napríklad:
Sóda bikarbóna absorbuje rôzne zápachy, napríklad z chladničky.
Živé rastliny v byte môžu pomôcť odbúrať kuchynské zápachy
Citróny rozkrájané na štvrťky, ktoré povaríte 4-5 minút, zabezpečis sviežu a naozaj pravú citrónovú vôňu, ktorej najvyššia kvalita spočíva v tom, že nie je toxická.
Čistota nevonia
Keďže trh s vonnými látkami nie je regulovaný, neexistujú ani žiadne hraničné hodnoty pre zaťaženie uzavretých priestorov. Predtým, ako sa nejaká vonná látka dostane na trh, nie sú predpísané ani žiadne toxikologické testy. Aký je celkový efekt každej jednotlivej zložky alebo ich mixu často nevedia ani samotní výrobcovia.
Na propagáciu týchto výrobkov sa bežne využívajú zavádzajúce tvrdenia ako "vyčistí vzduch" alebo "prírodný produkt". Pravdou však je, že čistota nevonia po "broskyniach" či "vodnom melóne". Čistota má neutrálnu vôňu, nedráždivú a nejedovatú. Čistý, neznamená automaticky voňavý.
Dlhému pobytu v osvieženom prostredí by sa mali vyhnúť tehotné ženy, deti do 6 mesiacov.
Zdroj - internet
Čo je čo
Benzén
- preukázaný ľudský karcinogén. Negatívne ovplyvňuje krvotvorbu v kostnej dreni a je dokázané, že môže vyvolať určité druhy leukémie. Vyskytuje sa i v cigaretovom dyme, uvoľňuje sa z výfukových plynov.
Toluén
- silne neurotoxický aromatický uhľovodík.
Xylény, styrén
- potencionálne ľudské kancerogény.
Musk zlúčeniny
- syntetické analógy pižma sa používajú do kozmetických a čistiacich prostriedkov. Niektoré sú podozrivé z toho, že majú škodlivý vplyv na reprodukčný systém.
PAU
- polycyklické aromatické uhľovodíky. Uvoľňujú sa pri spaľovaní benzínu, nafty, uhlia alebo rôznych odpadkov. Sú jednou z hlavných rizikových zložiek tabakového dymu. Množstvo z týchto látok je karcinogénnych, najvýznamnejšia anajsledovanejšia z nich je benzo(a)pyrén. (Zdroj:MF DNES)