Stanislav Gross sa usmieva: podporili ho "ako jeden muž a ako jedna žena". FOTO- ČTK |
Ešte v stredu to českým premiérom Stanislavom Grossom vyzeralo vážne. Zdalo sa, že druhá koaličná strana - ľudovci pod tlakom rozrastajúcich sa Grossových afér žiada jeho odstúpenie. Grossovi sociálni demokrati však dali všetkým rázne najavo, že o premiérovi budú rozhodovať sami. Potvrdilo to aj včerajšie zasadanie poslaneckého klubu, ktorý Grossovi vyjadril plnú podporu a ľudovcov odsúdil. Tí ustúpili.
Za Grossom stoja všetci členovia klubu "ako jeden muž a jedna žena", povedal jeden z poslancov. "Týmto správaním bola vážne narušená dôveryhodnosť ľudovcov ako koaličného partnera," vyhlásil šéf klubu Michal Kraus.
Ľudovci teraz už iba vysvetľujú, že ich výzva, aby ČSSD navrhla namiesto Grossa iného premiéra, v žiadnom prípade neznamená, že by v prípade jej nesplnenia z vlády odišli. Podpredseda strany Jan Kasal včera vyjadril nádej, že až sociálnym demokratom "vychladnú hlavy", zasadnú opäť za rokovací stôl a spoločne nájdu riešenie, ako budú ďalej riadiť krajinu.
Gross sám prešiel do protiútoku a vyzval troch ľudoveckých ministrov svojho kabinetu, aby sa najneskôr dnes vyjadrili, či naozaj chcú jeho výmenu.
Oznámil tiež, že zvýši svoju hypotéku na byt, aby mohol splatiť úver, ktorého pôvod je stále nejasný a ktorý aféru odštartoval. Už v stredu sľúbil, že jeho žena preruší svoje podnikanie, kým bude on v najvyšších funkciách.
Vládna kríza sa tak skončila po niekoľkých hodinách. Opäť sa potvrdilo, že koaličné strany nemajú inú možnosť, než držať spolu. Grossovo odstúpenie by znamenalo pád celej vlády a zostaviť novú je takmer nemožné. Prezident Václav Klaus potvrdil svoju podmienku z čias vzniku Grossovej vlády, že nevymenuje kabinet, ktorý v parlamente nemá jasnú väčšinu. Ďalšou podmienkou bolo, že kabinet nesmie závisieť od podpory komunistov. Iný by však bez účasti ľudovcov vzniknúť nemohol.
Žiadna z koaličných strán navyše nemá záujem na predčasných voľbách. Sociálni demokrati už vedia, že stávka na Grossa, populárneho mladého človeka, ktorý dokáže strane navrátiť rozčarovaných voličov, nevyšla. Vedia však aj to, že by druhá výmena lídra po letnom vynútenom odstúpení Vladimíra Špidlu mohla byť pre nich ranou z milosti.
Ľudovci síce majú istotu, že sa do parlamentu dostanú, boja sa však potvrdiť svoju povesť vypočítavých zradcov, ktorí každú koalíciu potopia, keď sa im prestane vyplácať. Ideálnym riešením pre nich je dotiahnuť to s touto vládou do konca a potom plynulo prejsť do novej, ktorú v roku 2006 s veľkou pravdepodobnosťou zostavia dnes opoziční občianski demokrati.