ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
Priznania k vlastníctvu nehnuteľností od začiatku roku spôsobili zvýšenú návštevnosť miestnych úradov. Mnohí, najmä starší ľudia sa boja výpočtu sadzby. "Sme radi, ak si daňovník vypočíta sadzbu sám podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta, ale ak to nevie, pomôžeme mu," povedala petržalská hovorkyňa Milka Podmajerská, a v tomto duchu sa vyjadrila aj hovorkyňa Ružinova Anna Mihalčínová.
Každý vlastník musí na miestnom úrade podať daňové priznanie vlastníctva nehnuteľnosti, ako povinnú podmienku na vyrubenie dane z nehnuteľností. "Výnimku tvoria občania, ktorí sú majiteľmi bytu menej ako päť rokov - tí priznanie podávať nemusia," povedala hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. V minulosti ľudia dostali do schránky len poukážku na poplatok.
Podľa zatiaľ platného výkladu zákona si priznanie musia podať všetci majitelia za každú nehnuteľnosť (byt, garáž, pozemok, záhradu) zvlášť. Spoluvlastníci si podávajú priznanie každý zvlášť podľa svojho spoluvlastníckeho podielu. Oslobodení sú podľa platného výkladu len občania, ktorí nadobudli nehnuteľnosť pred menej ako piatimi rokmi a už zaplatili daň za jej nadobudnutie. Dôchodcovia a postihnutí majú nárok na 50-percentnú zľavu, ak nehnuteľnosť slúži na ich osobnú potrebu, ale musia doručiť doklad potvrdzujúci tento nárok spolu s daňovým priznaním do 28. februára.
Daňové priznanie už tento rok možno podávať aj cez elektronickú podateľňu. Môže to však urobiť iba ten, kto má vybavený elektronický podpis. Ostatní daňovníci si môžu vyplniť daňové priznanie na internete, vytlačiť ho a doručiť na daňový úrad. Vypĺňaním tlačiva na interete sa môže daňovník vyvarovať chýb, tlačivo totiž nie je možné vytlačiť, ak sú údaje nesprávne. Aj v prípade, že máte iba čiernobielu tlačiareň, daňový úrad bude priznanie akceptovať. "Minulý rok boli trošku problémy, ale tento rok ho musia akceptovať všetky úrady," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva. Daňové priznanie nájdete na www.drsr.sk, ale aj na www.obcan.sk. (r)
Na priznanie dane z pozemkov sa používa II. oddiel priznania. Nemusíte pritom každý pozemok priznávať na osobitnom liste papiera. Podobné pozemky, napríklad viac záhrad v jednej obci alebo jeden súvislý pozemok rozdelený na viacero parciel, môžete uviesť na jednej strane priznania. V takom prípade v riadku 6 uvediete číslo jednej parcely a ostatné rozpíšete na spodnej časti strany v časti Poznámka.
Ak má pozemok viac vlastníkov, môže každý priznať daň za podiel, ktorý na neho pripadá, alebo sa môžu dohodnúť, že za všetkých podá priznanie jeden. V takom prípade sa v riadku 11 začiarkne "áno" a v riadku 13 sa napíše celková výmera pozemku.
Zo všeobecne záväzného nariadenia treba zistiť hodnotu pôdy za štvorcový meter. Každý typ pozemku pritom môže mať inú sadzbu. V našom príklade priznávame pozemok typu "záhrada" (C v riadku 7) v Banskej Bystrici, ktorá si určila cenu jedného metra na 600 korún. Túto sadzbu napíšte do riadka 16 a vynásobte ju výmerou. Dostanete daňový základ, ktorý patrí do riadka 17 a po zaokrúhlení nadol aj do riadka 18. O riadok nižšie príde daňová sadzba, v tomto prípade 0,10 percenta. Samotná daň v riadku 20 sa podľa predtlače zistí vynásobením daňového základu a daňovej sadzby. Netreba však zabúdať, že sadzba je v percentách, a preto treba výsledok pred zapísaním do riadka 20 ešte vydeliť stovkou (v našom príklade daň = 158 400 x 0,10 : 100 = 158,40 Sk).
Ak nemáte nárok na daňovú úľavu, prepíšte výsledok aj do riadka 22 a priznanie dane z pozemkov máte hotové. Riadok 23 vypĺňate, len ak podávate dodatočné priznanie.
Veľmi dôležitým prvým krokom je zistenie daňových sadzieb. Tie si každá obec určuje sama a vydáva ich vo forme všeobecne záväzného nariadenia. To možno nájsť buď na internetovej stránke obce, či mesta, alebo na obecnom (mestskom) úrade.
Na úrade môžete požiadať aj o ďalšie prázdne tlačivo, ak priznávate nehnuteľnosti vo viacerých obciach). Nezľaknite sa pritom rozsahu priznania, nemusíte vypĺňať všetky strany. Ak napríklad priznávate len daň z bytu, časti týkajúce sa dane zo stavieb a pozemkov nemusíte vôbec odovzdávať.
Okrem toho si treba pripraviť aj dokumenty k nehnuteľnosti, napríklad výpisy z katastra alebo kúpne zmluvy, na ktorých sú čísla parciel a veľkosti pozemkov.
Tlačivo začnite vypĺňať na prvej strane, kde uvediete svoje osobné údaje a rok, za ktorý daň priznávate.
Majitelia rodinných domov, garáží, chát, skleníkov, skladov a iných stavieb pevne spojených so zemou vypĺňajú III. oddiel daňového priznania. Ak ide o jednoduchú stavbu slúžiacu na jeden účel (napr. bývanie) vypĺňa sa jednostranové priznanie. Viacúčelové stavby (napr. rodinný dom, v ktorom je okrem obytnej časti aj malá predajňa a skladovací priestor) sa vypisujú na dvojstranu označenú "stavba slúžiaca na viaceré účely".
Základom na výpočet dane je pôdorysná plocha v najrozľahlejšom mieste. Ak napríklad obvodové múry domu opisujú plochu 70 štvorcových metrov, ale na prvom poschodí je 10-metrová vysunutá terasa presahujúca základovú plochu, daň sa počíta z 80 metrov.
Pri viacpodlažných stavbách môže obec určiť dodatočnú daň za každé ďalšie poschodie. Výnimkou je prvé nadzemné podlažie, ktoré je definované ako podlažie nachádzajúce sa aspoň 80 centimetrov nad najvyšším bodom terénu, na ktorom je stavba postavená (vrátane 5-metrového pásu okolo stavby). Ďalší postup je podobný ako pri pozemkoch. Zistite si ročnú sadzbu dane za štvorcový meter a vypočítajte daň.
Tak ako pri pozemkoch aj tu môžete na jeden papier priznať viacero príbuzných budov: napríklad viac stavieb pod jedným súpisným číslom alebo viacero domov s rôznymi číslami, ak majú rovnaký počet podlaží.
Oddiel IV v daňovom priznaní použite na priznanie priestorov, ktoré vlastníte v bytovom dome. Ak priznávate viacero bytov v tej istej bytovke, môžete do riadka 9 uviesť číslo jedného a ostatné rozpísať v poznámke.
V tejto časti tlačiva nepriznávate podiel na spoločných priestoroch (chodbách, schodiskách), len vlastný byt a prípadný nebytový priestor, ak je vaším majetkom.
Daň sa počíta z podlahovej plochy, do ktorej sa nepočítajú balkóny a lodžie. Ak vlastníte jeden byt a nevzťahujú sa na vás daňové úľavy, tak jednoducho jeho plochu napíšte do riadkov 15, 17 a 18.
Do riadku 19 napíšte sumu, ktorú vaša obec určila ako ročnú sadzbu za štvorcový meter bytu. Vynásobením plochy a daňovej sadzby získate celkovú daňovú povinnosť, ktorá patrí do riadkov 21 a 23.