Irán a Sýria sa zbližujú. Chcú vytvoriť "spoločný front", aby čelili hrozbám z vonku. Aj to je vedľajší, podľa niektorých analytikov znepokojujúci efekt atentátu na libanonského expremiéra Rafíka Harírího. Sýrsky veľvyslanec v Spojených štátoch Imád Mustafa pre CNN povedal, že spoločný front nie je zameraný proti nikomu konkrétnemu a už vôbec nie proti Američanom.
Posledné týždne sú však obe krajiny v konflikte s Washingtonom. Sýria pre podporu terorizmu a najnovšie udalosti v Libanone, Irán pre svoje nukleárne ambície a sponzorovanie teroristov z Hizballáhu. Navyše, oba štáty sa miešajú aj do irackých záležitostí. Irán Bushova administratíva zaradila do osi zla, Sýriu zasa medzi posledné bašty tyranie. Washington je nespokojný s tým, ako Sýria "bojuje" proti teroristom.
Američania sa podľa denníka Washington Post netaja, že v Iráne zbierajú informácie o jeho nukleárnych objektoch a strácajú trpezlivosť s diplomatickým prístupom Európy k iránskej vláde. Izraelský minister zahraničných vecí Silvan Šalom včera povedal, že Irán bude mať do polroka kapacity na to, aby vyrobil atómovú bombu.
Rozhodnutie o vytvorení "frontu" prišlo na stretnutí v Teheráne. Irán tam pozval sýrskeho premiéra Muhammada Utárího v čase, keď Američania povolali na konzultácie svoju veľvyslankyňu v Sýrii.
Iránci nezabudli opakovať, že pri Sýrii stoja v čase, keď je na tento štát vyvíjaný veľký tlak. Sýrii hrozia od Američanov nové sankcie, ktoré by ešte rozšírili celý rad obmedzení v kontaktoch medzi oboma krajinami. Irán hovorí, že vie, ako Američanom čeliť. Až doteraz sa Sýrčania a Iránci k sebe veľmi nemali: oba štáty skôr bojovali o pozíciu lídra v moslimskom svete.
O tom, že Američania budú po atentáte na libanonského premiéra stupňovať nátlak na Sýriu a že to zasiahne aj Irán, sa hovorilo pár hodín po incidente. Američania atentát spájajú práve so Sýriou. Ostrou reakciou voči Sýrii chcel Washington aj Teheránu odkázať, že takéto správanie nebude tolerovať.
Tvrdia to viacerí analytici aj bývalí americkí diplomati v oblasti. Martin Indyk, čo pôsobil v Clintonovej administratíve ako veľvyslanec v Izraeli, si myslí, že udalosti v Libanone, ktoré sa na začiatku zdali ako lokálna záležitosť, sa môžu premeniť na hlavný blízkovýchodný konflikt.