|
"Ak ide len o príjmy z príležitostných činností, tak je od dane oslobodený príjem do výšky päťnásobku životného minima, čo pre rok 2004 predstavuje sumu 21 050 korún. Zákon medzi takéto príjmy radí: príjmy z prenájmu nehnuteľností, príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí, príjmy z prevodu opcií, príjmy z prevodu cenných papierov a príjmy z prevodu účasti na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti, alebo z prevodu členských práv družstva."
v v v
Ak mám príjem zo závislej činnosti, zamestnávateľ za mňa odvedie daň, a popritom získam z prenájmu poľnohospodárskej pôdy menej ako 40 416 korún, tak nemusím na túto sumu podávať daňové priznanie, ale musím z nej platiť daň? Aký je rozdiel medzi "oslobodený od dane" (do 21 050 Sk) a "netreba podávať daňové priznanie" (do 40 416 Sk)?
"Suma 21 050 korún je hodnota celkových príležitostných príjmov, ktoré nepodliehajú dani (pozri predchádzajúcu otázku). Suma 40 416 korún je hranica celkového príjmu, po ktorú netreba priznávať daň. Vo vašom prípade ste teda zjavne povinný daň priznať, pretože vaše celkové príjmy (zamestnanie plus príležitostný prenájom) prekročili 40 416 korún. Ak príležitostný príjem z prenájmu nedosiahol 21 050 korún, môže za vás priznať daň zamestnávateľ. V opačnom prípade si daňové priznanie podáte sám."
v v v
Som dôchodkyňa. Za zastupovanie vlastníkov v našom dome som za minulý rok dostala spolu 9120 korún a ďalších 6600 Sk za príležitostné upratovanie. Koľko mám zaplatiť daň?
"Keďže celková suma vašich zdaniteľných príjmov neprekročila 40 416 korún, nemusíte platiť daň ani podávať daňové priznanie."
v v v
Mám dve živnosti. Cez leto robím maliarske práce a v zime predávam v stánku noviny a cigarety. Doteraz som v daňovom priznaní uvádzal príjmy a výdavky z oboch živností spolu. Musím po novom v daňovom priznaní uvádzať príjmy a výdavky za obe činnosti oddelene?
"Nie. Nezáleží na tom, koľko činností máte zapísaných v živnostenskom liste. Všetky príjmy a výdavky z podnikania naďalej uvádzate v daňovom priznaní typu B v jednom riadku (oddiel VI, riadok 2)."
v v v
V apríli 2004 som predal byt v osobnom vlastníctve odkúpený od bytového družstva vo februári 2004. Som povinný zaplatiť daň z príjmu? Ak áno, sú možné nejaké odpočítateľné položky, ako napríklad náklady na nové bývanie?
"Príjem podlieha zdaneniu, keďže v čase predaja nehnuteľnosti neboli splnené dôvody na oslobodenie príjmu. Za výdavok sa považuje kúpna cena preukázateľne zaplatená, ale aj finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu bytu (napr. plastové okná) a ďalšie výdavky súvisiace s predajom (napr. náklady na znalecký posudok)."
v v v
Okrem príjmu zo závislej činnosti som v roku 2004 mala i príjem z príležitostnej činnosti, konkrétne provízie za sprostredkovanie predaja tovaru vo výške zhruba 40-tisíc korún. O akú odpočítateľnú položku si môžem tieto príjmy znížiť, ak preukázateľné výdavky nemám, resp. aká časť z tohto príležitostného príjmu je oslobodená od dane?
"Keď je vaším hlavným zdrojom príjmu zamestnanie, vaša firma vám už zrejme pri strhávaní daňových preddavkov uplatnila odpočítateľnú položku na daňovníka vo výške 80 832 korún. Na žiadnu ďalšiu odpočítateľnú položku teda nemáte nárok. Celá uvedená suma príležitostného príjmu podlieha 19-percentnej dani."
v v v
Musím podať daňové priznanie, keď som v roku 2004 okrem príjmu od zamestnávateľa dostal 750 korún ako dividendy?
"Nie. Podiely na zisku firiem nepodliehajú zdaneniu. Ak ste však do 15. februára nepožiadali zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, musíte sám priznať príjmy od zamestnávateľa."
v v v
Keď si ako živnostník uplatňujem paušálne výdavky, kde mám v daňovom priznaní uviesť sumu odvodov? Mám ju pripočítať k 25 % príjmov v riadku 2 oddielu VI daňového priznania, alebo až k výslednej sume v riadku 10?
"Sumu zodpovedajúcu 25 percentám príjmov spolu so sumou odvodov môžete vpísať do riadku 2. Ak by ste mali viac druhov príjmov (napríklad zo živnosti a z písania do novín), vypočítané výdavky vpíšte do riadku 10. Nezabudnite pritom na poslednej strane priznania v oddiele XIII začiarknuť políčko, ktorým upozorníte na využitie paušálnych výdavkov."
v v v
Trvalé bydlisko mám na Slovensku. V roku 2004 som pracovala do 14. mája na Slovensku a od 17. mája som zamestnaná v Českej republike. Mám za rok 2004 podávať dve daňové priznania - jedno tu a jedno v ČR? Ak áno, za koľko mesiacov si môžem na Slovensku odpočítať nezdaniteľné minimum na daňovníka?
"Daňové priznanie podáte na Slovensku s tým, že priznáte aj príjmy nadobudnuté v Českej republike. Daň, ktorú vám tam zrazili si pritom pri výpočte daňovej povinnosti započítate. Urobíte to v X. oddiele daňového priznania na riadkoch 79 až 83." (Priznávaniu príjmov zo zahraničia sa ešte budeme venovať, pozn. red.)
v v v
Začiatkom februára tohto roka som predala byt. Kedy mi vzniká povinnosť zaplatiť daň z tohto príjmu?
"Daňové priznania, ktoré sa podávajú v tomto období, sa vzťahujú na príjmy dosiahnuté v roku 2004. Ak nespĺňate podmienky na oslobodenie od dane z predaja bytu, tento príjem priznáte a daň zaplatíte až o rok."
v v v
Ako živnostník som zastupoval kupujúceho na základe splnomocnenia. Prevzal som sumu z banky, ktorú som odovzdal predávajúcemu. Mám túto sumu v daňovom priznaní uviesť ako príjem a jej odovzdanie ako výdavok?
"Nie, suma neovplyvňuje základ dane, keďže nie ste ani predávajúci, ani kupujúci."
Odpovede boli spracované v spolupráci s pracovníkmi ministerstva financií. Ďalšiu sériu odpovedí na otázky súvisiace s priznávaním dane z príjmu prinesieme na budúci štvrtok.