Z areálu U.S. Steel Košice včera, podobne ako takmer každý deň, stúpal oxid uhličitý. Východoslovenské železiarne sa prijatím emisných kvót navrhnutých Európskou komisiou cítia podvedené. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Slovenská vláda nenapadne na Európskom súdnom dvore rozhodnutie Európskej komisie stanovujúce ročné kvóty pre emisiu oxidu uhličitého. Kabinet podľa ministra životného prostredia Lászla Miklósa tým, že vzal na vedomie Národný alokačný plán pre roky 2005 až 2007, otázku kvót definitívne uzavrel. "Podľa právnej analýzy ministerstva zahraničných vecí, s ktorou sa ministri stotožnili, by malo Slovensko minimálne šance na zmenu emisných kvót," tvrdí Miklós. Ako dodal, do týždňa priemyselné podniky dostanú svoje emisné kvóty na najbližšie tri roky.
Podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska vláda zaviazala ministra zahraničných vecí a ministra životného prostredia, aby protestovali proti postupu Európskej komisie. "Rozhodnutie komisie o zásadných veciach bez nášho súhlasu a bez pripomienkovania z našej strany nie je postup, ktorý Slovensko schvaľuje," povedal Rusko.
Spoločnosť U.S. Steel Košice, ktorá v decembri rozhodnutie Európskej komisii o emisných kvótach súdne napadla, tvrdí, že stredajšie rozhodnutie vlády ohrozuje výrobu a následne zamestnanosť. "Nesmierne nás sklamalo rozhodnutie vlády nepostaviť sa na obranu slovenského priemyslu," povedal Ján Bača hovorca U.S. Steel-u, ktorá je rozhodnutá na obranu svojich práv použiť všetky prostriedky, vrátane právnych krokov.
Slovensko je podľa Baču k obmedzeniam nútené aj napriek tomu, že spĺňa Kjótsky protokol. Minister životného prostredia si však myslí, že ročná kvóta oxidu uhličitého stanovená komisiou na 30,5 milióna ton ročne, pre Slovensko stačí. V pôvodnom alokačnom pláne požadovalo Slovensko od Európskej komisie ročnú kvótu emisií 35,5 milióna ton.
Pri stanovení množstva oxidu uhličitého ministerstvo podľa Miklósa vychádzalo z údajov od slovenských producentov emisií. Komisia navrhla kvótu 26,1 milióna ton ročne. "Kompromisom bolo stanovenie ročnej kvóty na 30,5 milióna ton. Keby sme neprijali tento kompromis, tak dopadneme ešte horšie. Naše podniky určite nebudú musieť nakupovať emisné kvóty, myslím si, že skôr budú mať možnosti na ich predaj," konštatoval Miklós. (sita)