ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER |
Možnosť autorov brániť sa je obmedzená, ale aby dostali akúsi náhradu odmeny, núti štát platiť dovozcov a výrobcov kopírovacích zariadení buď percento z predajnej sumy prístroja, alebo paušál odvodený od jeho kapacity a umiestnenia.
Viaceré krajiny udeľujú výnimky z výhradného práva autora dávať súhlas na použitie svojho diela - týka sa väčšinou krátkych častí literárnych diel, výtvarných diel, či fotografií na školské, knižničné či osobné účely.
Na Slovensku platí toľko výnimiek, ako nikde inde - krátke časti diel môže rozmnožovať prakticky ktokoľvek na akýkoľvek účel, pričom kopírované časti je dokonca možné aj predávať. A hoci sa predaj kopírovacích zariadení zvyšuje, príjmy autorských organizácií sa oproti roku 2003 nezvýšili. Dovozcovia sú však napriek tomu nespokojní, ich kritiku však LITA - organizácia zastupujúca autorov literárnych, dramatických, audiovizuálnych, výtvarných diel a fotografií - odmieta.
"Za to množstvo informácií, ktoré môže užívateľ cez počítač získať, zaplatí jednorazovo pri jeho kúpe asi 13 korún ako náhradu autorom. Porovnajte si to s lístkom do kina či na autobus," hovorí zástupkyňa riaditeľa LITA Magdaléna Debnárová.
Azda najdiskutovanejším článkom systému je prerozdeľovanie vyzbieraných peňazí. LITA zverila ich rozúčtovanie tzv. reprografickej komisii, kde sú zástupcovia spoločností autorov - od autorov vedeckej literatúry, cez novinárov až po prekladateľov - aj zástupcovia vydavateľov.
"Musíme ich využiť na prospech všetkých vydavateľov," hovorí o peniazoch člen komisie a predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček. Takto sa podľa neho podporujú i mediálne prieskumy, či kampane propagujúce čítanie tlače.
"V minulom období sme ich použili na navýšenie vzorky prieskumu MML, pretože najmä menší vydavatelia sa sťažovali, že vzorka čitateľov, na ktorej sa robia prieskumy, je veľmi malá," hovorí Nemeček.
Najviac vyzbieraných náhrad ide pre Spoločnosť autorov vedeckej a odbornej literatúry, ktorú zastupuje Dagmar Podmaková. "Z týchto peňazí sme podporili vydanie 40 odborných kníh, na ďalších asi 15 sú vystavené zmluvy. Zoznam podporených kníh aj mechanizmus konkurzu je zverejnený na našej webovej stránke savol.info." ZUZANA ULIČIANSKA
Kopírovanie v číslach
počet kopírujúcich 2,2 milióna
počet kópií takmer 1 miliarda
- na počítači 700 miliónov
- na kopírke 222 miliónov
- faxom 27 miliónov
Pozn.: ide o údaje za mesiac, ktoré sú z prieskumu v januári 2005