Malte Ludin otvoril horúcu tému

Film, ktorý zruinoval štúdiá United Artists. Tak sa do dejín kinematografie zapísal epický western scenáristu a režiséra Michaela Cimina z roku 1981, údajne najväčšia pohroma svetového filmu. Dlho sa však o tom nemohol nik presvedčiť, lebo Ciminovu verziu

Podmienky na prácu akreditovaných novinárov sa radikálne zhoršili, keď v polovici festivalu vedenie pristúpilo k čudnému kroku - do kinosály Festivalového paláca, kde sa koná väčšina novinárskych premietaní súťažných filmov, nemožno vstúpiť s aktovkou, taškou či ruksakom, ale ani s kamerou, fotoaparátom, diktafónom či iným záznamovým zariadením vrátane mobilného telefónu s možnosťou záznamu obrazu a zvuku. V praxi to znamená, že pred každým filmom musia tisíce prítomných novinárov odkladať veci v šatniach. Lenže personál na takéto návaly nie je pripravený, vznikajú veľké rady, stúpa nervozita, novinári nestíhajú byť včas na miestach na tlačových konferenciách. V Berlíne to skrátka s bojom proti videopirátstvu trošku preháňajú. FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Film, ktorý zruinoval štúdiá United Artists. Tak sa do dejín kinematografie zapísal epický western scenáristu a režiséra Michaela Cimina z roku 1981, údajne najväčšia pohroma svetového filmu. Dlho sa však o tom nemohol nik presvedčiť, lebo Ciminovu verziu Nebeskej brány, dlhú 225 minút, stiahli krátko po premiére a do kín sa dostala kratšia - dvaapolhodinová podoba diela.

Až teraz, pri príležitosti 25 rokov od jej vzniku, malo publikum na 55. ročníku MFF Berlinale možnosť vidieť film v zrekonštruovanej podobe. Pravda, nie celkom podľa Ciminových predstáv, lebo úplne pôvodná a nikdy nezverejnená verzia mala takmer šesť hodín. Ciminov epos, duchovné pokračovanie jeho Oscarmi ovenčeného Lovca jeleňov, vykresľuje nelichotivý obraz USA druhej polovice devätnásteho storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Niet v ňom ušľachtilých hrdinov. Na jednej strane zbedačení prisťahovalci z východnej Európy a na strane druhej americkí lotri, hurávlastenci, zbabelci a alkoholici. Prisťahovalci opustili svoje domovy v Nemecku, Poľsku, Rusku, Slovensku či Juhoslávii, lebo sa tam nedalo žiť. V Amerike, zasľúbenej zemi, im vyhlásili likvidačnú vojnu anglosaskí starousadlíci.

Cimino, tak ako o štvrť storočia neskôr Mel Gibson, necháva svojich umučených hovoriť ich rodnými jazykmi, bez titulkov, bez prekladu.

A v citovo najvypätejšej scéne, v noci pred konečnou bitkou, táborom zúfalých, ale na všetko odhodlaných prisťahovalcov znie pesnička Slovenské mamičky! "Škoda ťa preškoda, tej krvi červenej, ktorá sa vyleje, na lúke zelenej." A leje sa, celými prúdmi, keď sa zabijackých žoldnierov zastane aj regulárna americká armáda.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký ohlas vzbudila na festivale aj snímka s názvom Dve či tri veci, ktoré o ňom viem. Jej autor sa narodil roku 1942 v Bratislave. Volá sa Malte Ludin a podobnosť s menom nemeckého veľvyslanca na Slovensku v rokoch 1941 - 1945 Hannsa Elarda Ludina nie je náhodná. Autor je totiž jeho syn. Hoci vyštudoval politológiu, profesionálne sa venuje filmu.

Hanns E. Ludin bol roku 1947 v Československu odsúdený a popravený ako vojnový zločinec, jeho vdova vychovala päť detí v západnom Nemecku. Film sa neusiluje Ludina rehabilitovať, ale neľútostne dokazuje jeho vinu.

Nie je to tradičný dokument, skôr typické "rodinné kinečko", poskladané z audio a video nahrávok, rodinných albumov, dobových dokumentov a výpovedí rodinných príslušníkov. Hľadá odpoveď na otázku, prečo Ludin bol taký, aký bol. Ako mohol posielať desaťtisíce ľudí transportmi na smrť a zároveň byť starostlivým milujúcim otcom. Predovšetkým je však o tom, čo to znamená byť potomkom vojnového zločinca.

SkryťVypnúť reklamu

Dojímavý, bolestný film vyvolal hneď po predstavení priamo v sále spontánnu búrlivú diskusiu. Zdá sa, že Malte Ludin ním otvoril tému, ktorá je v Nemecku veľmi aktuálna a živá, no nik dosiaľ na ňu nenašiel dosť odvahy a úprimnosti.

Autor: MILOŠ ŠČEPKA,Berlín

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu