Nateraz sú jasné iba dve veci: Libanon je v ešte väčšom zmätku, ktorý môže zasiahnuť celý región a problémy bude mať aj Sýria.
Libanonský opozičný líder Walíd Džumblátt tvrdí, že za smrť Haríriho je zodpovedná Sýria spolu so súčasným libanonským režimom. Harírí požadoval odchod sýrskych vojsk z krajiny.
Myslia si to aj Američania. Netvrdia to síce oficiálne, neoficiálne však hovoria, že budú ešte zvyšovať tlak na Sýriu. Tú považujú za baštu tyranie a sponzora terorizmu namiereného proti Izraelu a novému irackému zriadeniu (teda aj na amerických vojakov). O situácii v Libanone chcú hovoriť v Bezpečnostnej rade OSN.
Na Sýriu už teraz toho majú dosť: rezolúciu Bezpečnostnej rady o odchode z Libanonu, ktorú nedodržiava, aj dôkazy, že podporuje teroristov.
Niektorí analytici však pochybujú, že oficiálne miesta v Sýrii by boli také nepredvídavé a súhlasili by s atentátom na Harírího. "To nie je štýl sýrskeho prezidenta Bašíra Assada," povedal denníku Jerusalem Post Edward Walker z Blízkovýchodného inštitútu vo Washingtone.
Nevylúčil však, že atentát zorganizovali v Sýrii, ale bez Assadovho vedomia. "Assad už dávno stratil kontrolu," vyhlásil prednedávnom námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz.
V hre je stále verzia doteraz neznámej saudskoarabskej skupiny, ktorá sa k atentátu prihlásila. Experti si myslia, že ide o bluf. Z ich vyhlásenia zatiaľ sedí jedine to, že to bol samovražedný atentát.
Podľa vyšetrovateľov sa na kolónu s Harírím natlačilo auto, ktoré viezlo 300 kilogramov výbušnín. Šofér sa potom odpálil.
Vylúčiť sa však úplne nedá ani osobný motív. Harírí vraj dlhoval veľa peňazí a správanie investičného žraloka mu narobilo mnoho nepriateľov.
Bezpečnostní experti naznačujú, že prosýrskej libanonskej vláde aj Sýrii by prospelo, keby za Harírího bola zodpovedná nejaká lokálna bunka al-Káidy (tá už zodpovednosť odmietla), či niektorá z palestínskych skupín operujúcich v utečeneckých táboroch. To by atentát posunulo zo sféry politickej vraždy do oblasti medzinárodného terorizmu a náboženského fundamentalizmu.
Špekulácií bude čoraz viac. Všetko navyše komplikuje fakt, že existujú pochybnosti o schopnosti a ochote libanonskej vlády vyšetriť atentát. Nemyslí si to len opozícia, ale aj francúzsky prezident Jacques Chirac. Ten žiada medzinárodné vyšetrovanie atentátu.
JANA MIKUŠOVÁ