Atentát na libanonského expremiéra vyvolal v krajine veľký smútok. FOTO: REUTERS |
BEJRÚT - Libanon po atentáte na bývalého premiéra Rafíka Harírího smúti a je v strehu. Armáda vyhlásila stav pohotovosti, zatvorili verejné budovy, v televízii čítali Korán a hrali vážnu hudbu. Počet obetí stanovili na 14.
Včera sa debatovalo o tom, kto dal pokyn na atentát a kto z neho bude profitovať. Opozícia aj libanonský exil hovoria o Sýrii, vine súčasnej vlády aj o tom, že akciu zorganizovala vyspelá tajná služba. Sýrsky viceprezident Abdel Chadám v Harírího dome povedal, že expremiéra zabil Izrael.
Atentát na Harírího pripomenul Libanončanom občiansku vojnu a všetko, čo ju sprevádzalo. Libanon sa len pomaly začal zviechať, do krajiny sa vracali turisti. Teraz je všetko preč.
Harírího dnes pochovajú. Očakáva sa účasť tisícok ľudí, rodina však nechce, aby na pohreb prišli politici. Má to vraj signalizovať, že vinu dáva vláde. Na druhej strane však Harírího rodina prijímala kondolencie sýrskych politikov. Sýria je jedným z hlavných podozrivých z atentátu.
Niektorí Libanončania, hlavne z Harírího rodného mesta Sidon, sú o vine Sýrie presvedčení. Včera tam napadli sýrskych robotníkov. Výzvy na odchod sýrskych vojakov z Libanonu zaznievali na viacerých spomienkových zhromaždeniach. Opozícia vyzvala ľudí na generálny štrajk. Polícia zvýšila ochranu prosýrskych politikov.
Libanonské politické špičky včera potvrdili, že voľby plánované na máj sa napriek Harírího smrti uskutočnia. Harírí bol jedným z vodcov opozície, ktorá požadovala odchod sýrskych vojakov z Libanonu.
Opozícia by z jeho smrti mohla vyťažiť: "Ak by boli voľby v Libanone na budúci týždeň, masívne by vyhrali," povedal agentúre AFP libanonský politológ Faríd Chazín. Tvrdí tiež, že opozícii by podpora mohla vydržať až do májových volieb. Špekuluje sa o tom, že do politiky vstúpi Harírího sestra Bahája.
Britský analytik Simon Williams si však naopak myslí, že ľudia budú voliť skôr súčasnú prosýrsku vládu: "Budú si myslieť, že len tak sa vyhnú občianskej vojne."
(mik)