Aj ja som sa mohol stať jednou z obetí

O mesiac ubehne 63 rokov od prvých transportov židovských dievčat z Popradu. Cyklus čierno-bielych fotografií amerického fotografa ELLIOTA ROSSA s komentárom textov od Adolfa Hitlera po Prima Leviho je venovaný ženským obetiam holokaustu.

Do Osvienčima prichádza z Bergenu-Belsenu asi 1800 poľských Židov. Ženy odvádzajú do krematória II, kde im nariaďujú vyzliecť sa. Jedna žena, krásna mladá tanečnica Francesca Mannová, hodí časť svojich šiat na štábneho rotmajstra Schillingera, vytrhne mu revolver a dva razy ho zasiahne. Zastrelí aj rotmajstra SS Emmericha. Ďalšie ženy napádajú esesákov holými rukami. C. Rittner and J. K. Roth: Different Voices: Iné hlasy: Žena a holokaust.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


O mesiac ubehne 63 rokov od prvých transportov židovských dievčat z Popradu. Cyklus čierno-bielych fotografií amerického fotografa ELLIOTA ROSSA s komentárom textov od Adolfa Hitlera po Prima Leviho je venovaný ženským obetiam holokaustu. Zajtra má cyklus s názvom Yehudhith v popradskom Dome fotografie svoju premiéru. Sám Ross je Američan židovského pôvodu. I keď hrôzy koncentračných táborov nezažil, hovorí, že trauma holokaustu prechádza generáciami.

Ako vníma problém holokaustu Američan?

SkryťVypnúť reklamu

Som Američan, ale aj Žid. Moji starí rodičia emigrovali z Ukrajiny a Rumunska na začiatku 20. rokov. Aj keď kontakt s európskymi rodinami sme stratili, predpokladám, že veľa z nich - ak nie všetci - boli v rokoch 1933 -1945 vyvraždení alebo traumatizovaní. Trauma holokaustu doznieva cez generácie. Bolo pre mňa veľmi nepríjemné vyrastať v 50. rokoch s vedomím, že iba pred niekoľkými rokmi boli milióny Židov zabíjané a mučené a ak by Hitler uspel v ovládnutí sveta, mohol som byť jedným z nich.



Prečo ste sa zamerali práve na ženy?


Počas prác na predchádzajúcom projekte mi prešlo rukami veľa fotografií ženských obetí holokaustu, ktoré sa fyzicky podobali na ženy, ktoré som poznal, miloval a mnohé stratil - matku, sestru, veľmi blízku priateľku, čo ma veľmi zasiahlo. Videl som aj strašné fotografie ukazujúce ponižujúce spôsoby, akými sa so ženami zaobchádzalo. Bol som zhrozený. Cítil som potrebu dať vedieť, najlepšie ako viem, čo to pre mňa znamená.

SkryťVypnúť reklamu


Sú medzi portrétovanými aj ženy s osobnou skúsenosťou holokaustu?


Všetky ženy boli príliš mladé na to, aby mali priamu skúsenosť s holokaustom. Židovský pôvod ich však s obeťami tohto obdobia spája. Najužšiu skúsenosť mala jedna izraelská žena, ktorej starí rodičia emigrovali ešte pred vojnou z Nemecka do Izraela. Jej starému otcovi sa však veľmi cnelo za vlasťou, a bez toho, aby predpokladal dôsledky, sa vrátil - aby ihneď zahynul.



Súvisia texty priradené k fotografiám aj priamo s popradskými transportami?


V podstate mali slovenské transporty dve hlavné stanice - Osvienčim a Majdanek. Cyklu Yehudidth sa týka situácia v Osvienčime. Ale s malými rozdielmi sa týkala všetkých židovských žien. Pokiaľ viem, podmienky v Majdaneku boli ešte sadistickejšie a brutálnejšie než v Osvienčime.

SkryťVypnúť reklamu


Akú úlohu hral názor žien na výsledok portrétu?


Ich názory boli pre mňa veľmi dôležité. Počas pózovania sme viedli intenzívne debaty. Každé sedenie trvalo niekoľko hodín. Jedna žena chcela byť špeciálne zachytená vo svadobných šatách. Urobil som teda jednu fotografiu tohto typu, pretože mi pripomenula príbeh, keď bola celá židovská svadobná hostina odvlečená do Osvienčimu. Prišli do tábora vo sviatočnom odeve, vrátane nevesty v svadobných šatách.



Prečo ste si vybrali čierno-bielu fotografiu?


Môj výber zodpovedá téme. Naše vizuálne poznanie holokaustu vychádza takmer výlučne z média čierno-bielej fotografie a filmu. Čierno-biela tiež odkazuje k prevládajúcemu štýlu portrétov 30. a 40. rokov. Navyše farebná redukcia mi dovoľuje abstraktnejšie pracovať so svetlom, a čo je pre tieto portréty ešte dôležitejšie - s tieňom.

SkryťVypnúť reklamu


Americký fotograf Elliot Ross sa narodil v Chicagu židovským emigrantom. Absolvoval San Francisco Art Institute, jeho fotografické práce sú zastúpené v galériách a múzeách v USA a zahraničí. Projekt Yehudhith je iným nazeraním na tému holokaustu - k súdobým portrétom žien sú priradené texty o holokauste. Cyklu predchádzal projekt, v ktorom Ross fotografie z holokaustu konfrontoval s anglickým prekladom básní Paula Celana.

"Vyzleč sa!"


Jej zakrvavené ruky sa pokúšali rozopnúť bielu blúzku, no nemali silu. Otto ju strhol sám. Vyzliekol si kožený kabát a starostlivo zložený ho položil na zem. Tento pokojný, starostlivý spôsob prípravy na jej vraždu ma rozrušil viac ako všetko, čo nasledovalo.


Ana Novac: The Beautiful Days of my Youth (Krásne dni mojej mladosti).


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu