Rok 1999. Ray Charles získava doktorát na univerzite vo Wilberforce. |
Elvis Presley spopularizoval rokenrol, ale Ray Charles, slepý génius soulu, vynašiel populárnu hudbu! Čierny spevák spojil silu gospelovej hudby s ľudovými žánrami. Namiesto zborového Hallelujah I Love Him So, oslavného tradicionálu, vymenil Boha za postavu dievčaťa a zaspieval Hallelujah I Love Her So. Popmusic bola na svete!
Ray Charles, ktorý oslepol ako sedemročný, na sklonku svojho života tvrdieval, že sa "narodil s hudbou v sebe". Najprv sa pokúšal presadiť podľa vzoru svojho raného idolu Nata Kinga Cola, speváka príjemných swingových štandardov. Neskôr však prišiel na svoj osobitý štýl, v ktorom mali miesto dovtedy nepriepustné žánre ako gospel, džez, soul, rokenrol, blues, R&B alebo country.
"Pokúšal som sa imitovať Nata Cola, robil som to dosť dlho, až som začal spievať ako Ray Charles a malo to v sebe duchovný, kostolný a náboženský zvuk. Bol tam počuť posvätný a modliaci tón. Na to obdobie to bolo dosť kontroverzné. A kritizovali ma za to," spomínal majster pre denník San Jose Mercury News.
Charlesove skladby, prevzaté, vlastné alebo tradicionály, bodovali v americkom rebríčku na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov. Darilo sa jeho kombináciám gospelových a bluesových piesní ako I Got Woman alebo Hallelujah I Love Her So. Po obrovskom úspechu piesní What'd I Say a Hit The Road Jack ho jeho vtedajšia domovská značka Atlantic nazvala géniom.
V prvej polovici šesťdesiatych rokov sa stal jedným z prvých černochov, ktorý prekvapil segregovanú Ameriku albumom country štandardov, ktoré "patrili" bielym hudobníkom. Na albume Modern Sounds In Country And Western Music mal niekoľko hitov vrátane You Are My Sunshine alebo Take These Chains From My Heart. Úspech s touto nahrávkou otvoril bielej Amerike oči. Aj Rayovou zásluhou sa rythm and blues prestala označovať za rasovú hudbu.
Po veľkom úspechu milostnej skladby Georgia On My Mind od Hoagy Carmichaela, ktorú americký štát Georgia vyhlásil za svoju hymnu, sa etabloval ako vyhľadávaný performer, skvelý klavirista a líder veľkého orchestra.
Charles, ktorý vystupoval až do svojej smrti v júni 2004, v nasledujúcich desaťročiach nebol novátorom ako v začiatkoch, ale nikdy sa neprestal zaujímať o svoje okolie. Prepracoval piesne The Beatles, nahral novú verziu Imagine Johna Lennona, naspieval množstvo duet a v roku 1980 si zahral seba v prvom dieli úspešnej komédie The Blues Brothers. V deväťdesiatych rokoch si zaspieval aj v piesni rockových INXS Please (You've Got That...). Jeho povesti neuškodila ani reklama na diétnu pepsi, ani fakt, že napriek zrakovému hendikepu bol notorickým milovníkom.
Za svojho života sa stal členom siení slávy všetkých hudobných štýlov vrátane Playboy Hall of Fame! Je škoda, že sa nedožil tohtoročného odovzdávania amerických hudobných cien Grammy. Jeho album duet Genius Loves Company získal minulý týždeň v nedeľu až osem cien!
"Človek by sa nemal vzdať toho, čo je prirodzené. Všetko, o čom som sníval, som urobil," povedal Ray Charles v roku 1989 pre Los Angeles Times.