Chcú zakázať kosák a kladivo

Keď už hákový kríž, tak rovno i kosák, kladivo a hviezdu k tomu. S týmto návrhom sa konzervatívni europoslanci pred časom obrátili na talianskeho komisára Franca Frattiniho.

Demonštrácia komunistov v Moskve. Konzervatívni europoslanci sa snažia Brusel presvedčiť, že kosák a kladivo pripomínajú zverstvá komunizmu rovnako ako svastika pripomína nacizmus. FOTO - REUTERS

Keď už hákový kríž, tak rovno i kosák, kladivo a hviezdu k tomu. S týmto návrhom sa konzervatívni europoslanci pred časom obrátili na talianskeho komisára Franca Frattiniho. Ten po incidente s britským princom Harrym, ktorý na maškarnú párty prišiel v košeli Wehrmachtu so svastikou na rukáve, zo začiatku navrhol celoeurópsky zákaz nacistických symbolov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Komunistické symboly by sa mali posudzovať podobne," vyzval Frattiniho jeden z podpredsedov Európskeho parlamentu József Szájer (Fidesz) spolu s bývalým litovským prezidentom Vytautasom Landsbergisom.

Komunizmus a nacizmus

"Podporil som túto iniciatívu z princípu," vysvetlil Peter Šťastný (SDKÚ). "Osobne som zástancom slobody prejavu. Ale ak chceme odsúdiť jeden režim, treba odsúdiť aj druhý, ak sa dá presvedčivo argumentovať, že ten druhý spôsobil ešte viac škody na ľudských životoch."

Odkaz na genocídny charakter oboch diktatúr však nesedí zďaleka všetkým poslancom. "Stavať ich na jednu rovinu sa mi nepáči," hovorí šéf zahraničného výboru europarlamentu - nemecký kresťanský demokrat Elmar Brok. Predovšetkým Nemci by vraj mali byť opatrní v zmiešavaní sovietskych a nacistických symbolov.

SkryťVypnúť reklamu

"Spájať zákazy nacistických a komunistických symbolov považujem za nesprávne až nebezpečné," hovorí ďalšia podpredsedníčka Sylvia-Yvonne Kaufmannová. "Posolstvom by bolo úplne zneváženie zločinu Hitlerovho režimu, predovšetkým holokaustu. V podstate by sme tak nahrávali i neonacistom, ktorí zľahčujú zodpovednosť Nemecka za holokaust a vojnu." V europarlamente Kaufmannová sedí za "postkomunistickú" PDS, ktorá vzišla z východonemeckej štátostrany SED.

Svastika prekáža viac

Hlavný iniciátor návrhu, maďarský konzervatívec Szájer takéto argumenty označil za čistý cynizmus. Kaufmannová sa vraj snaží zmenšiť hrôzy komunizmu. "Utrpenie predsa nemožno porovnávať. U nás tí, čo prežili teror a horor komunizmu reagujú citlivo, keď vidia po uliciach chodiť mladých ľudí s červenou hviezdou na tričku."

SkryťVypnúť reklamu

Szájer poukazuje na príklad Maďarska, kde sú zakázané symboly autokratických režimov: svastika a kosák a kladivo s hviezdou. Uznáva však, že inde prekáža len ten prvý: "Ľudia sa pohoršia skôr, keď niekto hajluje na ulici." I preto Szájer vraj chápe "filozofickú odpoveď" Frattiniho, ktorý vedie rezort spravodlivosti, slobody a bezpečnosti.

Frattini uznal podobnosť nacizmu a stalinizmu i utrpenie jeho obetí, ale zároveň vyzval na celoeurópsku debatu: "Dnešná Európa sa znovuzjednotila so štátmi a národmi, ktoré, bohužiaľ, postihol i tento druhý totalitarizmus. Ich história je našou históriou. Každý musí pocítiť bolesť, ktorú pociťujú."

Dvojaký meter

"Pre nás je najdôležitejšie, aby Európa nemerala dvojakým metrom," zdôrazňuje Szájer. Spolu s Landsbergisom požaduje "úmernú a vyváženú odpoveď". Oba režimy boli podľa nich založené na falošnej idey socializmu ("národný" či "ľudový") a v oboch ideologický fanatizmus ospravedlňoval použitie sily.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvíriť diskusiu o paralelách útlaku nielen v europarlamente majú podľa Szájera konkrétne návrhy: vyhlásiť celoeurópsky pamätný deň obetí komunizmu, vytvoriť medzinárodné centrum na výskum zločinu komunizmu, pred budovou europarlamentu v Štrasburgu postaviť pomník obetiam komunistickej zvole. Pre prípadnú rezolúciu počíta i s hlasmi slovenských europoslancov.

Frattini od pôvodne navrhovaného celoeurópskeho zákazu svastiky medzitým zasa cúvol: symboly rasizmu, xenofóbie a antisemitizmu majú - ak chcú - zakázať štáty EÚ jednotlivo.

Autor: David Zelinger, Brusel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu