"Na škole to vyzeralo ako za totality," hovorí. Od rektora bratislavského seminára hneď po nástupe počul, že študenti už viac nemusia myslieť, lebo oni budú myslieť za nich.
"Systém sa mi zdal zastaraný. Povedal som si, že ako kňaz sa môžem pokúsiť niečo v ňom meniť. Šesť rokov nejako seminár vydržím. Nebolo to také jednoduché. Arcibiskup Sokol si nás v ročníku po jednom volal a pýtal sa: Povedzte, ktorý z vás je tým hnilým jablkom? Lebo ak je jedno jablko hnilé, nakazí aj ostatné. Vnímal som to ako psychický nátlak."
Hnilými jablkami mali byť ľudia, ktorí "si zo Západu nechajú doviezť knižky a chcú zaviesť zhnitú západnú kultúru na katolíckom Slovensku", hovorí Kožuch. Vo viedenskom seminári, kde doštudoval, bola podľa Kožucha neporovnateľná atmosféra: "Biskup nám tam dal dôveru a predpokladal, že ju nestratí."
K Sokolovmu sporu s dekanom Kutarňom sa nevie vyjadriť. Má však pocit, že arcibiskup pristupuje k pravde tak, že pravdu má ten, kto je v hierarchii vyššie. Sokol "ako vysvätený biskup vie, že reprezentuje cirkev a ako biskup dosadený pápežom má pravdu". (dv, haj)