BRATISLAVA – Najbližších šesť mesiacov Slovensko nebude oficiálne komunikovať s výrobcami vojenských lietadiel o možnostiach ich nákupu. Rada obrany štátu odložila schválenie koncepcie výstavby letectva a čaká na koncepciu výstavby všetkých ozbrojených síl. „Dúfam, že je to len odklad,“ povedal štátny tajomník ministerstva obrany Pivarči, jeden z tvorcov leteckej koncepcie.
Podľa premiéra Dzurindu i ministra obrany Stanka má armáda ďalších šesť mesiacov zisťovať, koľko zo svojho rozpočtu môže vynaložiť na modernizáciu letectva. Podľa Pivarčiho neschválená koncepcia mala zosúladiť potreby armády so zdrojmi, ktoré na obranu máme, aspoň v oblasti vzdušných síl. Takéto zosúladenie od nás požaduje NATO.
Koncepcia ukazovala, že slovenské zdroje neumožňujú kvalitne pripraviť iné letectvo ako podzvukové. „Materiál hovorí, aby sa vytvoril priestor na rokovania a hľadali možnosti financovania v dialógu s potenciálnymi dodávateľmi. Toto sa odložilo o šesť mesiacov,“ tvrdí Pivarči.
Tvorcovia koncepcie nikdy neplánovali financovať nákupy z rozpočtu rezortu obrany, aj keď je jasné, že peniaze musia ísť zo štátneho rozpočtu. Všetky koncepcie i tendre na nákupy akejkoľvek vojenskej techniky sa musia podľa Pivarčiho robiť tak, aby nevyčerpali vlastnú ekonomiku. Mali by jej naopak pomôcť získať investície a tak zvýšiť jej výkonnosť a zaistiť odbyt na iných trhoch ako vlastných.
„Iné reálne finančné zdroje nemáme.“ Offsetmi sa nakupuje vojenská technika na celom svete. Takmer žiadna armáda nemá dostatok peňazí na nákup novej techniky.
Rada však nariadila aj podľa Pivarčiho logický postup – analýzu finančnej náročnosti ozbrojených síl ako celku a po nej sa vrátiť k tomuto problému.
Materiál Ozbrojené sily SR model 2010 majú vypracovať štyri tímy pod Pivarčiho vedením, koncepcia výstavby letectva bude jeho súčasťou. Prezbrojenie na podzvukové lietadlá je napokon pravdepodobné aj podľa premiéra Dzurindu.
„Toto je odborné rozhodnutie. V etape prípravy by si nemali nejakú časť koncepcie privlastňovať ani politické strany, ani by sa nemala široko medializovať,“ myslí si minister obrany Jozef Stank.
Slovenské letectvo tento rok za viac ako 1,3 miliardy korún zvyšuje nálet každého pilota na 40 hodín. Rezort má tiež vyčlenené prostriedky na modernizáciu rádiolokačnej siete a budovanie komunikačného a veliaceho systému a na bezpečnosť vzdušnej prevádzky nad územím Slovenska.
(fw)